O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari ikki tomonlama va mantaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalarni muhokama qildilar
2022-yil 24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin telefon orqali muloqot qildilar.
Suhbat avvalida Rossiya yetakchisi Prezidentimizni tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat hamda O‘zbekistonning barqaror taraqqiyoti va ravnaqi yo‘lidagi davlatchilik faoliyatiga muvaffaqiyatlar tiladi.
Shuningdek, Vladimir Putin kuni kecha Shavkat Mirziyoyevni do‘stlik va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashdagi katta xizmatlari uchun Aleksandr Nevskiy ordeni bilan mukofotlash to‘g‘risida farmon imzolangani haqida xabar berdi. Davlatimiz rahbari Rossiya Prezidentiga O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining bugungi darajasiga yuksak baho bergani va ularni yanada mustahkamlash masalalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi ko‘rib chiqildi. Hukumatlararo darajada yo‘lga qo‘yilgan samarali hamkorlik mexanizmlari doirasida, shu jumladan savdo-iqtisodiy hamkorlikning yuqori sur’atini ta’minlash va ustuvor kooperatsiya loyihalarini ilgari surish maqsadida birgalikdagi faol ishlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari hududlar o‘rtasidagi samarali aloqalar va almashinuvlarni ham mamnuniyat bilan qayd etib, ularni yanada kengaytirish lozimligini ta’kidladilar.

Президенты Узбекистана и России обсудили актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки
24 июля 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин провели телефонный разговор.
В начале беседы лидер России сердечно поздравил Президента нашей страны с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и успехов в государственной деятельности во имя устойчивого развития и процветания Узбекистана.
Владимир Путин также сообщил о подписанном накануне указе о награждении Шавката Мирзиёева орденом Александра Невского за большие заслуги в укреплении дружбы и двустороннего сотрудничества. Глава нашего государства выразил признательность Президенту России за высокую оценку современного уровня и всемерную поддержку вопросов дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Был рассмотрен ход реализации договоренностей встреч на высшем уровне. Подчеркнута важность продолжения активной совместной работы в рамках налаженных эффективных механизмов сотрудничества на межправительственном уровне, в частности для поддержания высокой динамики торгово-экономического сотрудничества и продвижения приоритетных проектов кооперации.
Лидеры Узбекистана и России также с удовлетворением отметили плодотворные контакты и обмены на межрегиональном уровне, и выступили за их дальнейшее расширение.
Особое внимание уделено региональной повестке. Состоялся обмен мнения по вопросам подготовки очередного заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в городе Самарканде в сентябре этого года.