O‘zbekiston va Ozarbayjon rahbarlari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
2022-yil 24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev telefon orqali muloqot qildilar.
Ozarbayjon yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, birodar O‘zbekiston xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
Prezidentlar joriy yil 21-22-iyun kunlari mamlakatimizda o‘tgan oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuv va tadbirlarning sermahsul natijalarini yuqori baholadilar.
O‘zbekiston-Ozarbayjon muzokaralari yakunida qabul qilingan bitim va kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Hukumatlar va idoralar darajasida faol muloqotlar va almashinuvlar davom etayotgani, o‘zaro tovar ayirboshlashning o‘sish sur’atlari yuqori va barqaror ekani, kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha birgalikda samarali ishlanayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Shuningdek, bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarga, shu jumladan shu yili noyabr oyida Samarqandda o‘tkaziladigan Turkiy davlatlar tashkilotining sammitiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.

Главы Узбекистана и Азербайджана обсудили вопросы реализации достигнутых договорённостей
24 июля 2022 года состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Лидер Азербайджана сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, выразив искренние пожелания благополучия и процветания братскому народу Узбекистана.
Президенты высоко оценили плодотворные результаты двусторонних встреч и мероприятий на высшем уровне, прошедших в нашей стране 21-22 июня этого года.
Были обсуждены вопросы практической реализации соглашений и договорённостей, принятых по итогам узбекско-азербайджанских переговоров.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и обмены на межправительственном и межведомственном уровнях, устойчиво высокие темпы роста взаимного товарооборота, эффективная совместная работа по продвижению проектов кооперации.
Были также рассмотрены вопросы подготовки предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий, в том числе саммита Организации тюркских государств в Самарканде в ноябре этого года.