O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlari bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar kun tartibini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 24-iyul kuni Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Qirg‘iziston Prezidenti davlatimiz rahbarini tug‘ilgan kuni bilan samimiy muborakbod etib, birodar O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarning kun tartibini tayyorlash masalalari muhokama qilindi. Ikki mamlakat hukumatlari savdo shartnomalari va sanoat kooperatsiyasi bitimlarining yangi to‘plamini, shuningdek, O‘zbekiston-Qirg‘iziston strategik sherikligining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha boshqa ikki tomonlama hujjatlarni tayyorlashi muhimligi qayd etildi.
Energetika va transport sohalaridagi yirik mintaqaviy loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston yetakchisi Qirg‘iziston Prezidentini joriy yil 20-21-iyul kunlari Cho‘lponota shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan yana bir bor tabrikladi.

Uzbekistan, Kyrgyzstan Presidents discuss the agenda of the upcoming high-level meetings
On July 24, 2022, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
The President of Kyrgyzstan warmly congratulated the President of Uzbekistan on his birthday, sincerely wished peace, well-being and prosperity to the fraternal people of Uzbekistan.
Issues related to the preparation of the agenda for the upcoming high-level meetings were discussed. The importance of the development by the two countries' governments of a new package of trade contracts and industrial cooperation agreements, as well as other bilateral documents on priority areas of the strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan, was noted.
The main attention was paid to the promotion of major regional projects in energy and transport.
The Leader of Uzbekistan once again congratulated the President of Kyrgyzstan on the successful holding of the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia on July 20-21 this year in the city of Cholpon-Ata.