O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari ko‘p qirrali munosabatlarni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
2022-yil 24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida Qozog‘iston yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan chin dildan tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta zafarlar tiladi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo va logistika, sanoat va agrosanoat sohalarida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish muhimligi qayd etildi. O‘zbekiston va Qozog‘iston hukumatlari darajasida yaqindan aloqalarni davom ettirishga kelishib olindi.
Mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Shu hafta Qirg‘izistonda o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvining samarali natijalari yuksak baholandi.

Президенты Узбекистана и Казахстана обсудили вопросы расширения многоплановых отношений
24 июля 2022 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В начале беседы лидер Казахстана сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав Президенту Узбекистана крепкого здоровья, благополучия и больших успехов.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
Подчеркнута важность ускорения проектов кооперации в сфере торговли и логистики, промышленности, агропромышленного комплекса. Достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия на уровне правительств Узбекистана и Казахстана.
Состоялся также обмен мнениями по актуальной региональной повестке. Высоко оценены плодотворные итоги очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, прошедшей на этой неделе в Кыргызстане.
Особое внимание уделено вопросам скорейшей подготовки и начала практической реализации крупных инфраструктурных проектов в регионе.