Илҳомлантирувчи тартибсизликларнинг қисқача фактлари
– Ижтимоий тармоқлар орқали оммавий тартибсизликларга чақирувлар уюштириш, ҳокимиятга нисбатан нафрат ва ишончсизлик уйғотиш, сепаратизм ғояларини тарғиб қилиш мақсадида тартибсизликлар етакчиларига хориждан катта миқдорда моддий-техник ва услубий ёрдам кўрсатилгани фактлари аниқланди.
Қорақалпоғистонга оид моддаларга ўзгартиришларни қўллаб-қувватлашдан бош тортишга қаратилган тайёр баёнотлар шаблонлари фаол тарқатилди. Қолаверса, уларни қуруқ бюрократик ва ҳуқуқий тилни холис билмайдиган оддий қорақалпоқлар ёзмагани аниқ. Хориждаги қорақалпоқларга Ўзбекистонга қайтиб, митингларда қатнашиш учун тайёр транспорт ва пул таклиф қилинди.
– Маъмурий биноларни зўрлик билан эгаллашга уринишдан бир неча кун аввал Нукус шаҳрида бошқа шаҳарлардан келганларнинг алоҳида ҳолатлари кузатилган эди. Бу рангли инқилобларнинг одатий технологияси, провокаторларни олдиндан тайёрланган жойларга олдиндан келтириш.
– Ижтимоий тармоқларда қорақалпоғистонликлар орасида олдиндан ваҳима тарқалди. Бу рангли инқилобларнинг таниқли техникасининг яна бир мисолидир.
– Ижтимоий тармоқларда ҳуқуқ-тартибот идораларининг барча вакиллари бутунлай провокаторлар томонига ўтгани, шунинг учун маъмурий биноларни осонгина эгаллаб олиши мумкинлиги, у ерда қурол-яроғ ҳамда талон-тарож қилинадиган нарса борлиги ҳақида тезислар тарқалди. Рангли технологиянинг яна бир мисоли.
– Қорақалпоғистон телеграм-каналларига республикадан ташқарида бўлган ва ноқонуний хатти-ҳаракатларга ундаган шахсларнинг зудлик билан катта миқдорда кириб келиши.
– Барча хорижий журналистларга "ҳайп" тўлқинини қўзғатиш учун "даҳшатли" сохта фотосуратларни юбориш. Рангли инқилобларда қўлланиладиган яна бир ҳийла.
– Ижтимоий тармоқларда бир вақтнинг ўзида воқеалар моҳиятини бузиб кўрсатувчи бир қанча шеърий мурожаатлар эълон қилинди. Бу конституцияга қарши қўзғолон ташкилотчиларининг қорақалпоқ халқининг антропологик хусусиятларини олдиндан ўрганганлигини кўрсатади. Гап шундаки, маҳаллий аҳоли тарихан ботирлар ҳақидаги шеърий мурожаатлар ва қўшиқларни чуқурроқ қабул қилишга мойил.
– Ўзларининг популистик мурожаатларида провокаторлар ҳудуддаги мавжуд ижтимоий-иқтисодий муаммоларни маҳорат билан ишга солишди. Бу уларнинг қорақалпоғистонликлар орасида қандай популистик шиорлар акс-садо бериши ҳақида олдиндан пухта маълумотларга эга бўлганини кўрсатади. Шу билан бирга, маҳаллий аҳолининг муаммоларидан моҳирона фойдаланиш ҳолатлари бу каби шиорлар социолог ва психологлар ёрдамида пухта тайёрланганлигини кўрсатади.
- Ноқонуний тартибсизликлар бошланишидан аввал бир ҳил кийимдаги номаълум шахслар оммага таъсир ўтказиш ва назорат қилиш мақсадида Нукус шаҳрини олдиндан “сектор”ларга бўлиб олишган. Таъсир ўтказиш усулларидан бири автомобиль шиналарни ёқиш ва асосий кўчалар ва кўприкларни тўсиб қўйиш бўлди. Бу тактика постсовет ҳудудидаги бошқа шаҳарлардаги тартибсизликлар пайтида аввалдан қўлланиб келинган.
– Иғвогарларнинг кийимлари ранги бир-бирини таниб олишга кўмаклашган, бироқ айни пайтда ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан қизил бўёқ билан белгилашга имкон бермаган. Бу, ўз навбатида, провокаторлар ҳуқуқ-тартибот идоралари ишини олдиндан синчиклаб ўрганганини англатади.
– Популистик шиорлар ортига яшириниб тартибсизликларни уюштирганлар, давлат муассасалари биноларини эгаллаб олишга уринишган.
Кўчалар бўйлаб ҳаракатланган тартибсизлик иштирокчилари шаҳар инфратузилмасига катта зарар этказди, биноларнинг деразаларини синдиришди, ўт қўйишди. Бундан ташқари, бир неча гуруҳлар Нукус шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ва Миллий гвардия бошқармаси биноларига қурол-яроғларни қўлга киритиш мақсадида бир неча бор бостириб киришга уринишди.
Сон жиҳатидан сезиларли устунлигидан фойдаланиб, бу кенг тарқалган гуруҳлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларига ҳужум қилишди. Намойишчилар формадаги одамларга нисбатан шафқатсизлик ва тажовузкорлик кўрсатдилар. Кўриниб турибдики, улар бошиданоқ ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари билан шиддатли тўқнашувга шай бўлишган, уларга нисбатан заррача ҳам ачинишмаган.
– Сўроқ пайтида ҳуқуқбузарлар ўзларининг хатти-ҳаракатларининг сабаб ва мақсадларини ҳаттоки асослаб бера олмадилар, одатда улар ўзлари иштирок этган воқеаларнинг моҳиятини тушунтиришда қийналадилар. Улар ҳеч қандай талаб ва норозилик йўқлигини таъкидлайдилар.
– Aфсуски, сўнгги кунларда Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар биз ҳали ҳам тўғридан-тўғри маданиятли мулоқот олиб боришга тайёр эмаслигимизни яққол кўрсатмоқда. Мунозаралар ўрнига тажовузкорлик ва зўравонлик қўлланилди.
Гарчи қорақалпоғистонликлар ўз фикри ва норозилигини билдириш учун барча имкониятлар ва алоқа каналларига эга бўлган ва ҳозир ҳам мавжуд. Расмийлар мулоқотга очиқ. Aйнан шу мақсадда Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиладиган қонун лойиҳаси муҳокамага қўйилганди.

Краткие факты инспирирования массовых беспорядков
– Выявлены факты, что лидеры беспорядков получали значительную материально-техническую и методическую поддержку из-за рубежа в целях организации через социальные сети призывов к массовым беспорядкам, разжигания ненависти и недоверия к властям, пропаганду идей сепаратизма.
Активно распространялись готовые шаблоны заявлений, направленные на выражение отказа от поддержки изменения статей, касающихся Каракалпакстана. Причем написаны они были явно не рядовыми каракалпаками, объективно не владеющими сухим бюрократическим и юридическим языком. Каракалпакам, находящемся за рубежом предлагался готовый транспорт и деньги для возвращения в Узбекистан и участия в митингах.
– За несколько дней до попытки силового захвата административных зданий, в городе Нукусе отмечались отдельные случаи появления иногородних лиц. Это типичная технология цветных революций, заранее подтягивать провокаторов в предварительно подготовленные места.
– В социальных сетях заранее распространяли панические настроения среди жителей Каракалпакстана. Это очередной пример хорошо всем известной методики цветных революций.
– В социальных сетях были распространены тезисы о том, что все представители правоохранительных органов полностью перешли на сторону провокаторов, поэтому административные здания можно легко захватить, а там, мол, есть оружие и есть чем мародерствовать. Еще один пример цветной технологии.
– Одномоментный большой наплыв в телеграмм-каналы Каракалпакстана лиц, которые подстрекали к незаконным действиям, находясь при этом за пределами страны.
– Рассылка всем иностранным журналистам «шокирующих» фейковых фото, чтобы они раскрутили волну «хайпа». Еще один прием используемы при цветных революциях.
– В социальные сети одномоментно были выложены целый ряд поэтических воззваний, которые искажали суть происходящих событий. Это показывает, что организаторы антиконституционного бунта заранее изучили антропологические характеристики каракалпакского народа. Так, местные жители исторически привержены воспринимать поэтические воззвания и песни про батыров.
– В своих популистских воззваниях провокаторы умело оперировали имеющимися социально-экономическими проблемами в регионе. Это показывает, что они заранее обладали компетентной информацией о том, какие популистские лозунги найдут отклик у жителей Каракалпакстана. При этом, умелое манипулирование проблемами местных жителей показывает, что данные лозунги были тщательного подготовлены при помощи социологов и психологов.
– Перед незаконными беспорядками неизвестные лица в одинаковой одежде заблаговременно поделили между собой город Нукус на «сектора» для влияния и управления массами. Одним из методов влияния было поджигание покрышек и баррикадирование центральных улиц и мостов, тактика, которая уже применялась во время беспорядков в других городах постсоветского пространства.
– Цвет одежды провокаторов позволял им идентифицировать друг друга, но в то же время не позволял пометить их красной краской со стороны правоохранительных органов. Это в свою очередь, говорит, что провокаторы заранее и внимательно изучали работу силовых структур.
– Прикрываясь популистскими лозунгами, организаторы беспорядков, предприняли попытку овладеть зданиями госучреждений.
Продвигаясь вдоль улиц, участники беспорядков наносили значительный урон инфраструктуре города, разбивали окна зданий, проводили поджоги. Кроме того, несколько групп предприняли несколько попыток штурма зданий ГУВД г.Нукуса и управления Нацгвардии в целях захвата оружия.
Пользуясь значительным превосходством в численности данные бесчинствующие группы нападали на сотрудников органов правопорядка. К людям в форме протестующие проявляли особую жестокость и агрессию. Видно, что они уже изначально были заряжены на силовое столкновение с правоохранителями, не испытывали не малейшей жалости.
– В ходе допроса правонарушители элементарно не могут обосновать мотивы и цели своего поведения, в целом затрудняясь объяснить суть событий, в которых они принимали участие. Ими отмечалось, что никаких требований и недовольств не имелось.
– К сожалению, события последних дней в Каракалпакстане отчётливо показывают, что мы все еще не готовы к ведению прямого цивилизованного диалога. Вместо дискуссий в ход пошли агрессия и насилие.
Хотя все возможности высказать свое мнение и несогласие у жителей Каракалпакстана имелись и имеются. Власти открыты к диалогу. Именно для этого и выставлялся законопроект с поправками к Конституции.