Kimyo sanoatidagi asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 7-iyul kuni kimyo sanoatida erishilgan asosiy ko‘rsatkichlar va rejalashtirilgan loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
“O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi J.Mirzamahmudov O‘zbekiston Prezidentining 2018-yil 25-oktabrdagi qarori asosida tarmoq diversifikatsiya qilinib, yangi mahsulotlar o‘zlashtirilgani haqida axborot berdi. Natijada oxirgi 3 yilda ishlab chiqarish 1,5 baravar, eksport esa 2 baravar oshgan.
Asosiysi, ilgari surunkali zarar bilan ishlagan bu tarmoq 2021-yilni 1,6 trillion so‘m sof foyda bilan yakunlagan.
Joriy yilning olti oyida jamiyat korxonalari tomonidan qariyb 7 trillion so‘mlik mahsulot tayyorlanib, ishlab chiqarish 11 foiz o‘sgan. 218 million dollarlik tovarlar eksport qilingan.
Yil yakunigacha ishlab chiqarishni 14 trillion so‘m, eksportni 425 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan. Buning uchun ikkinchi yarim yillikda 650 ming tonna azotli, 70 ming tonna fosforli va 120 ming tonna kaliyli o‘g‘itlar hamda 80 ming tonna polivinilxlorid ishlab chiqarish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari tarmoq korxonalari samaradorligini oshirish va ularni transformatsiya qilish bo‘yicha tizimli ishlash kerakligini ta’kidladi. Energiyani tejash va mahalliylashtirish orqali tannarxni 6 foizgacha kamaytirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Taqdimotda galdagi istiqbolli loyihalar haqida ham ma’lumot berildi. Qayd etilganidek, yil yakuniga qadar 400 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, 9 ta loyiha ishga tushiriladi. Jumladan, “Navoiyazot”da metilsellyuloza, texnik gaz, suyuq mineral o‘g‘itlar, Chirchiq kimyo texnoparkida ko‘pikli polipropilen, organik o‘g‘itlar va polimer mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Prezidentimiz yangi loyihalarni faqat xususiy investitsiyalar ishtirokida amalga oshirish zarurligini ta’kidladi. 5 ta kimyo klasterida kamida 1 milliard dollarlik loyihalar portfelini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, aksiyadorlik jamiyatiga qarashli korxonalarni xususiylashtirishni jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Information on the Main Indicators of the Chemical Industry Presented
On July 7, 2022, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on the achieved key indicators and planned projects in the chemical industry.
The Chairman of the Board of the JSC «Uzkimyosanoat» J. Mirzamakhmudov informed about the activity carried out to diversify the industry and develop manufacturing of new products in pursuance of the Presidential Resolution of the Republic of Uzbekistan dated October 25, 2018. It is noted that the industrial production has increased to 1,5 times, and exports – to 2 times over the past 3 years.
Most importantly, the industry, which was previously characterized by chronic unprofitability, ended 2021 with a net profit of 1,6 trillion Uzbek soums.
For six months this year, the company’s enterprises manufactured products worth almost 7 trillion Uzbek soums. The growth in production volumes amounted to 11%. The goods worth $218 million were exported.
By the end of the year, it is set to increase production to 14 trillion Uzbek soums, and export – to $425 million. To this end, in the second half of the year, it is planned to produce 650,000 tons of nitrogen, 70,000 tons of phosphorus and 120,000 tons of potash fertilizers, 80,000 tons of polyvinyl chloride.
The President noted the need for systematic work to improve the efficiency and transformation of enterprises in the industry. It was noted that it is possible to reduce the cost by at least 6% due to energy savings and localization.
The information was also provided about future promising projects. It was noted that $400 million of investments would be disbursed and 9 projects to be launched by the end of the year. It is set to organize the production of methylcellulose, technical gas, liquid mineral fertilizers at «Navoiazot», and foamed polypropylene, organic fertilizers, as well as polymer products at Chirchik Chemical Technopark.
The President emphasized that the new projects should be implemented only with the involvement of private investment. The task was set to form a portfolio of projects worth at least $1 billion in 5 chemical clusters.
The instructions were also given to accelerate the privatization of enterprises of the joint-stock company.