O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 24-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish, ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘tgan yil noyabr oyida Moskva shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yil boshidan faol muloqotlar va o‘zaro tashriflar sur’ati oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Mart oyi oxirida birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi hamda aprel oyida O‘zbekiston poytaxtida yangi mintaqaviy formatda tashkil etilgan “Innoprom” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida ikki tomonlama tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha ustuvor loyihalar davom ettirilmoqda. Joriy yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshdi.
Gumanitar hamkorlikka doir, shu jumladan ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, turizm va sport sohalarida muhim dasturlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini chuqurlashtirish va hududlararo aloqalarning katta salohiyatidan samarali foydalanish muhimligini qayd etdilar.
Mintaqaviy kun tartibi va xalqaro siyosat masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Ikki mamlakat Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiqlik, ishonch va do‘stonalik ruhida o‘tdi.

On May 24, 2022, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The current issues of further development of strategic partnership and alliance, expansion of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Russia were considered.
The main attention was paid to the practical implementation of the agreements reached during the summit meeting in Moscow last November.
The positive dynamics of active contacts and mutual exchanges since the beginning of this year were noted with satisfaction. Bilateral events were successfully held within the framework of the first Tashkent International Investment Forum at the end of March and the Innoprom International Industrial Exhibition, organized in the capital of Uzbekistan in April this year in a new regional format.
The implementation of priority projects of industrial cooperation continues. Since the beginning of the year, the trade turnover has increased by 40 percent.
Important programs of humanitarian cooperation are being implemented, including in education, healthcare, culture, tourism and sports.
Uzbekistan and Russian leaders noted the importance of deepening cooperation between business circles and effectively using the great potential of interregional ties.
Views were exchanged on the regional agenda and international politics.
The telephone conversation between the Presidents of the two countries took place in a traditionally open, trusting and friendly atmosphere.