Бухоро форуми – дунёда динлараро мулоқот ва миллатлараро тотувликни мустаҳкамлашга даъват
16-20 май кунлари Тошкент, Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида «Декларациялар мулоқоти» халқаро форуми ўтказилмоқда.
Ушбу форум Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) томонидан Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Халқаро ислом академияси, Давлат бошқаруви академияси, Самарқанд ва Бухоро вилоятлари ҳокимликлари кўмаги ҳамда Глобал ҳамкорлик институти (АҚШ) билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
«Дунё» ахборот агентлиги мухбири форумнинг аҳамияти ҳақида батафсил маълумот олиш учун СМТИ директори ўринбосари Шафоат Нуруллаевага мурожаат қилди.
– Шафоат Файзуллаевна, илтимос, форумни ўтказиш ғояси қандай пайдо бўлгани тўғрисида сўзлаб берсангиз?
- «Декларациялар мулоқоти» халқаро форуми Ўзбекистон Президенти Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 2018 йил қабул қилинган “Маърифат ва диний бағрикенглик” Махсус резолюциясида мустаҳкамланган тамойил ва қоидаларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича мамлакатимиз олиб бораётган тизимли ва изчил саъй-ҳаракатларнинг бир қисмидир.
2018 йилда СМТИ ва Америка Глобал ҳамкорлик институти ўртасида ўзаро англашув меморандумининг имзоланиши ушбу йўналишдаги амалий қадамлардан бири бўлди.
Америкалик шериклар бутун дунё ҳамжамияти учун муҳим бўлган динлараро муносабатларни мустаҳкамлаш ва турли динларга эътиқод қилувчилар ўртасида ўзаро англашув муҳитини яратиш масаласини муҳокама қилиш учун таниқли сиёсатчилар, экспертлар ва диний соҳа вакилларини жалб қилган ҳолда мулоқот майдончасини ташкил этиш ғоясини қўллаб-қувватлади.
Ҳамкорлик доирасида ва ушбу масалаларни муҳокама қилиш мақсадида 2019 йилда Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида Глобал ҳамкорлик институти экспертлари, таҳлилчилар, ижтимоий-сиёсий доиралар ва турли хил дин вакиллари, шунингдек ўнлаб хорижий мамлакатлардан келган диний уламолар иштирокида дастлабки йирик форум ўтказилди.
– Жорий форумнинг асосий мақсади нимадан иборат ва тадбир иштирокчилари қандай вазифаларни ҳал қилишни режалаштирмоқда?
- Аввало шуни таъкидлаш керакки, «Декларациялар мулоқоти» халқаро форуми жаҳон ҳамжамиятига ўзбек халқининг бой маданий, тарихий, диний ва фалсафий мероси, шунингдек, Ўзбекистоннинг динлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни мустаҳкамлаш, жамиятда дўстлик ва ўзаро ҳамжиҳатлик муҳитини таъминлаш соҳасида тўплаган ижтимоий-сиёсий ва сиёсий-ҳуқуқий тажрибаси билан танишиш имкониятини берувчи муҳим воқеа бўлади.
Ушбу форум диний бағрикенглик бўйича фикр алмашиш учун илмий, маърифий ва мулоқот майдонидир. Унда 10 га яқин мамлакатдан, жумладан, АҚШ, Саудия Арабистони, Индонезия, Бирлашган Араб Амирликлари, Австрия, Покистон, Гана, Нигерия ва бошқа давлатлардан 40 нафарга яқин таниқли диний уламолар, мутахассислар ва ҳуқуқшунослар иштирок этади.
Форумнинг асосий вазифалари қаторида қуйидагиларни алоҳида таъкидлаш мумкин.
Биринчидан, Ўзбекистон давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида динлараро бағрикенглик ва миллатлараро тотувликни мустаҳкамлаш соҳасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар тўғрисида халқаро ҳамжамиятга маълумот етказиш.
Маълумки, бугунги кунда мамлакатимизда жамият ва давлат ҳаётининг барча соҳаларида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Дин соҳасида ҳам сезиларли ижобий ўзгаришлар рўй бермоқда. Президентимиз раҳнамолигида дин соҳасини эркинлаштириш борасида изчил сиёсат олиб борилмоқда, аҳолининг диний эҳтиёжларини тўғри қондириш, бағрикенглик ва инсонпарварлик маданиятини ривожлантириш учун зарур шарт-шароитлар яратилмоқда.
Иккинчидан, жамиятда динлар ва миллатлараро тотувлик ҳамда бағрикенгликни таъминлаш бўйича Ўзбекистон тажрибасини тарғиб қилиш муҳим вазифа ҳисобланади. Ўзбекистон бу соҳада кўп асрлик ижобий тажрибага эга бўлиб, у доимо хорижий олимлар ва сиёсий доираларнинг эътиборини ўзига жалб этиб келган. Шу билан бирга, турли хил дин тарафдорларининг диний эҳтиёжларини қондириш учун имкониятлар доимий равишда кенгайиб борди. Бугунги кунда дунёнинг айрим минтақаларида динлараро зиддиятлар кучайиб бораётган бир вазиятда кўплаб хорижий экспертлар халқаро муносабатларда диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувликни таъминлашга асосланган ўзбек моделини ўрганишга фойдали ва ўрнак олса арзийдиган омил сифатида қарамоқда.
Учинчидан, форум доирасида кўп миллатли жамиятларда диний эркинликлар ва динлараро тотувликни таъминлаш бўйича фикр алмашиш ва халқаро тажрибани муҳокама қилиш ҳам кутилмоқда.
Шу ўринда Ўзбекистонда динга муносабатидан қатъий назар, мамлакатнинг ҳар бир фуқаросининг виждон ва дин эркинлигига, тенг ҳуқуқлилигини таъминлашга қаратилган мукаммал қонунчилик базаси мавжудлигини алоҳида таъкидлаш жоиз. Ўзбекистоннинг конституциявий нормалари фуқароларнинг бирон динга эътиқод қилиш ёки қилмаслик ҳуқуқини кафолатлайди. Шу билан бирга, бир дин ёки мазҳабнинг бошқаларга нисбатан ҳар қандай кўринишдаги устуворлиги ёки чекловларини ўрнатишга йўл қўйилмайди.
Тўртинчидан, Форум натижасида маърифат ва бағрикенглик маданияти ғояларини тарғиб қилиш, турли дин тарафдорларининг миллий анъаналарига ҳурмат ва уларнинг ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган «Бухоро декларацияси» қабул қилиниши кутилмоқда.
– Ушбу халқаро форумнинг шакли ҳақида қисқача маълумот бера оласизми?
- Халқаро форум доирасида қатор тадбирлар ўтказилади. Тошкентда учта параллел илмий-тематик семинар уюштирилади. Ушбу семинарларда кўп миллатли жамиятда динлараро мулоқот ва дин эркинлигини таъминлашда қонун устуворлигини мустаҳкамлаш, шунингдек, турли диний конфессиялар вакиллари ўртасида ўзаро ишонч ва ҳурмат муҳитини яратиш масалалари муҳокама қилинади.
Шу ўринда эътиборингизни 19-20 май кунлари Бухоро шаҳрида бўлиб ўтадиган “Декларациялар мулоқоти” форумининг якуний ва энг муҳим қисмига қаратмоқчиман. У ерда илмий-амалий семинарнинг натижалари сарҳисоб қилинади, шунингдек, дин ва динлараро мулоқотни таъминлаш масалалари юзасидан фикр алмашилади, бу борада келгусидаги ҳамкорлик истиқболлари белгиланади. Форумнинг асосий натижаси “Бухоро декларацияси”нинг қабул қилиниши бўлади.
Форум доирасида хорижий иштирокчилар учун Самарқанд шаҳрига танишув сафари ҳам ташкил этилади.
– Шафоат Файзуллаевна, суҳбатимиз давомида «Бухоро Декларацияси»ни бир неча бор тилга олдингиз. Айтинг-чи, ушбу декларация ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш ва халқаро ҳамжамиятнинг дунёда диний эркинликларни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини бирлаштириш учун қандай аҳамиятга эга бўлади?
- Бухоро дунёнинг энг қўҳна шаҳарларидан бири эканлиги ҳаммага маълум. У бир неча тамаддунлар, диний жамоалар, маданиятлар ва эътиқод тизимларининг чорраҳасида жойлашган. Бухоро, шунингдек, минг йиллар давомида атоқли олиму уламоларнинг ватани бўлиб келган. Бухоро мадрасаларининг битирувчилари Ислом илоҳиёти ривожига беназир ҳисса қўшган. Бу табаррук заминда Ислом динининг салмоқли интеллектуал салоҳияти яратилган.
Шуни инобатга олган ҳолда, форум иштирокчилари халқаро ҳамжамиятни дунёнинг барча минтақаларида миллатлараро ва фуқаролар тотувлигининг муҳим шарти сифатида динлараро мулоқотни кенгайтиришга янада кўпроқ эътибор қаратишга чақириш мақсадида ушбу шаҳарда тегишли декларацияни қабул қилади.
Қабул қилиниши кутилаётган “Бухоро Декларацияси” илгари Марокаш (2016 йил), Жакарта (2017 йил), Потомак (2018 йил), Пунто-дел-Эсте (2018 йил), Макка (2019 йил)да қабул қилинган декларацияларнинг мантиқий давоми ва уларга қўшимча бўлиши ҳамда Ўзбекистоннинг диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик ғояларини халқаро миқёсда қарор топтиришга қўшадиган муҳим ҳиссаси бўлади.
Шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, «Бухоро декларацияси» олдинги декларацияларнинг асосий тамойилларини ривожлантириши баробарида уларга янада кўпроқ аҳамият беради. Уларнинг асосий ғоялари қаторида «диний озчиликларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш», «диний таълим зўравон экстремизмга қарши курашнинг энг муҳим манбаи», «диний эркинликнинг умумбашарий ҳуқуқ сифатида аҳамияти», «инсон қадр-қиммати, унинг дин ва эътиқод эркинлиги билан боғлиқлиги», «диний ва маданий фарқларидан қатъи назар барча инсонларнинг тенглиги» кабиларни мисол сифатида келтириш мумкин.
Шу билан бирга, бўлажак форумда лейтмотив сифатида қабул қилинган «Бухоро декларацияси» динларнинг тинчликсевар табиати, динлараро мулоқот ва бағрикенгликнинг муҳимлиги, диний маърифатнинг аҳамияти ҳақидаги ғояни эътиқод эркинлиги ва инсонлар ўртасида ўзаро англашувни таъминлашнинг муҳим омиллари сифатида тарғиб қилади.
Мухтасар қилиб айтганда, бўлажак «Декларациялар мулоқоти» халқаро форуми мисолида шуни комил ишонч билан айтиш мумкинки, Ўзбекистон асосий мақсади бағрикенглик маданиятини мустаҳкамлаш, бутун дунёда тинчлик ва барқарорликни таъминлашдан иборат бўлган йирик яратувчанлик тадбирлари марказига айланиб бормоқда.
«Декларациялар мулоқоти» форуми иштирокчиларининг эътиқод эркинлиги, динлараро мулоқот ва жамиятда миллатлараро тотувликни таъминлаш, турли миллат вакиллари ва хар хил дин тарафдорларини турли маданият ва анъаналарни ҳурмат қилиш ҳамда диний бағрикенглик ғояларини қарор топтиришга қаратилган чақириғини жаҳон ҳамжамиятини қўллаб-қувватлашига умид қиламиз.

Бухарский форум – призыв к укреплению межрелигиозного диалога и межнационального согласия в мире
16-20 мая 2022 года в Ташкенте, Самарканде и Бухаре проводится международный форум «Диалог деклараций», который организуется Институтом стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Узбекистана совместно с Институтом глобального вовлечения (США) при поддержке Комитета по делам религии при Кабинете Министров, Университета мировой экономики и дипломатии, Международной исламской академии, Академии государственного управления и хокимиятов Самаркандской и Бухарской областей.
За подробностями о значимости Форума корреспондент ИА «Дунё» обратился к заместителю директора ИСМИ Шафоат Нуруллаевой.
– Шафоат Файзуллаевна, расскажите пожалуйста, как зародилась идея проведения форума?
Международный форум «Диалог деклараций» является частью системных и последовательных усилий Узбекистана по практическому воплощению в жизнь принципов и положений, закреплённых в Специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность», принятой в 2018 году по инициативе Президента Шавката Мирзиеёва.
Одним из практических шагов на этом направлении стало подписание в 2018 году меморандума о взаимопонимании между ИСМИ и американским Институтом глобального вовлечения.
Американские партнеры поддержали идею организации диалоговой площадки с привлечением видных политиков, экспертов и богословов из разных стран для обсуждения важного для всего мирового сообщества вопроса укрепления межконфессиональных отношений и создания атмосферы взаимного согласия между приверженцами различных религий.
В рамках сотрудничества и с целью обсуждения данных вопросов, в 2019 году в Ташкенте и Самарканде был проведен первый большой форум с участием экспертов Института глобального вовлечения и представителей политикоформирующих кругов, аналитических сообществ, различных конфессий, а также ученых-религиоведов из десятки зарубежных стран.
– Какова основная цель нынешнего Форума и какие задачи предстоит решить участникам мероприятия?
Для начала нужно отметить, что международный форум «Диалог деклараций» станет важным мероприятием, предоставляющим возможность мировому сообществу ознакомиться с богатым культурно-историческим и религиозно-философским наследием узбекского народа, а также общественно-политическим и политико-правовым опытом Узбекистана в области обеспечения межконфессионального согласия и религиозной толерантности, поддержания атмосферы дружбы и взаимопонимания в обществе.
Нынешний Форум представляет собой научно-просветительскую и диалоговую площадку по обмену мнениями по вопросам религиозной толерантности, в котором примут участие около 40 видных богословов, религиоведов, правоведов и официальных лиц порядка из 10 стран, в том числе США, Саудовской Аравии, Индонезии, Объединённых Арабских Эмиратов, Австрии, Пакистана, Ганы, Нигерии и других.
Среди основных задач Форума можно выделить следующие.
Во-первых, доведение до международного сообщества информации о проводимых в стране реформах в сфере укрепления межконфессиональной толерантности и межнационального согласия как одного из приоритетных направлений государственной политики Узбекистана.
Как известно, сегодня в нашей стране осуществляются масштабные реформы во всех сферах общественной и государственной жизни. Заметные позитивные изменения происходят и в области религии. Под руководством Президента Узбекистана проводится последовательная политика либерализации сферы религии, создаются необходимые условия для должного удовлетворения религиозных потребностей населения, развития культуры толерантности и гуманности.
Во-вторых, важной задачей является распространение опыта Узбекистана в обеспечении межконфессионального, межнационального согласия и толерантности в обществе. На этом направлении Узбекистан имеет многовековой позитивный опыт, который всегда привлекал внимание зарубежных ученых и политических кругов. При этом постоянно расширялись возможности для удовлетворения религиозных потребностей приверженцев различных конфессий. Сегодня, в условиях нарастания межконфессиональных противоречий в некоторых регионах мира, многие зарубежные эксперты рассматривают узбекскую модель толерантного межконфессионального взаимоотношения как показательный и полезный пример для изучения.
В-третьих, ожидается также обмен мнениями и обсуждение международного опыта в области обеспечения религиозных свобод и межконфессионального согласия в многонациональных обществах.
В этом контексте стоит особо подчеркнуть, что в Узбекистане сформирована развитая законодательная база, направленная на обеспечение права каждого гражданина страны на свободу совести и вероисповедания, равенство независимо от их отношения к религии. Конституционные нормы Узбекистана гарантируют право каждого исповедовать любую религию или не исповедовать никакой. При этом установление каких-либо преимуществ или ограничений одной религии или вероисповедания по отношению к другим не допускается.
В-четвертых, по итогам Форума ожидается принятие «Бухарской декларации», направленной на продвижение идей просвещения и культуры толерантности, уважения к национальным традициям приверженцев различных религий и обеспечение их прав.
– Можете коротко рассказать о формате данного международного форума?
В рамках международного форума пройдет ряд мероприятий. В Ташкенте состоятся три параллельных научно-тематических семинара, в ходе которых планируется обсудить вопросы обеспечения межконфессионального диалога в многонациональном обществе, укрепления принципа верховенства права в обеспечении свободы вероисповедания, а также формирования атмосферы взаимного доверия и уважения между представителями различных религиозных конфессий.
При этом хочу акцентировать ваше внимание на заключительной и наиболее важной части форума «Диалог деклараций», который пройдет 19-20 мая в Бухаре. Там будут подведены итоги научно-практических семинаров, а также состоится обмен мнениями по вопросам обеспечения свободы вероисповедания и межрелигиозного диалога, намечены перспективы дальнейшего взаимодействия на данном направлении. Главным итогом форума будет принятие «Бухарской декларации».
В рамках форума для зарубежных участников также будет организована ознакомительная поездка в г.Самарканд.
– Шафоат Файзуллаевна, в ходе нашей беседы вы несколько раз упомянули о «Бухарской декларации». Скажите пожалуйста, какое значение будет иметь данная декларация для укрепления взаимопонимания и объединения усилий международного сообщества по обеспечению религиозных свобод в мире?
Всем известно, что Бухара является одним из древнейших городов мира. Она располагается на перекрестке нескольких цивилизаций, религиозных сообществ, культур и систем верований. Бухара также была родиной выдающихся ученых и улемов на протяжении тысячелетий, выпускники бухарских медресе внесли неоценимый вклад в развитие исламского богословия, здесь был создан существенный интеллектуальный потенциал ислама.
С учетом этого, участники Форума будут принимать соответствующую декларацию именно в этом городе, чтобы призвать международное сообщество уделить еще большее внимание расширению межрелигиозного диалога в качестве важнейшего условия межнационального и гражданского согласия во всех регионах мира.
Принимаемая «Бухарская декларация» станет логическим продолжением и дополнением к декларациям, ранее принятым в Марракеше (в 2016г.), Джакарте (2017г.), Потомаке (2018г.), Пунто-дель-Эсте (2018г.), Мекке (2019г.) и важным вкладом Узбекистана в дело утверждения идей религиозной толерантности и межнационального согласия в глобальном масштабе. Подчеркну, что «Бухарская декларация» развивает и придаёт еще большее значение основным принципам предыдущих деклараций. К примеру, их главными идеями были: «защита прав религиозных меньшинств», «религиозное просвещение как важнейший ресурс противодействия насильственному экстремизму», «важность свободы вероисповедания как универсального права человека», «человеческое достоинство, его связь со свободой религии и убеждений», «равноправие всех людей независимо от их религиозных и культурных различий как основа толерантности». При этом, принимаемая на предстоящем форуме «Бухарская декларация» в качестве лейтмотива продвигает идею о миролюбивой сути религий, важности межрелигиозного диалога и толерантности, значения религиозного просвещения, как важных факторов обеспечения свободы вероисповедания и взаимопонимания между людьми.
В целом, на примере предстоящего международного форума «Диалог деклараций» можно с уверенностью сказать, что Узбекистан становится центром проведения крупных созидательных мероприятий, основной целью которых является укрепление культуры толерантности, обеспечения мира и стабильности во всем мире.
Мы надеемся, что призыв участников форума «Диалог деклараций», направленный на обеспечение свободы вероисповедания, межрелигиозного диалога и межнационального согласия в обществе, утверждение идей толерантности, уважения к культурам и традициям представителей различных национальностей и приверженцев разных религий, поддержит мировое сообщество.