Ўзбекистон ECOSOCнинг Ривожланиш мақсадларида фан ва технологиялар масалалари бўйича комиссияси аъзоси этиб сайланди
2022 йил 13 апрель куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгаши (ECOSOC)нинг йиллик йиғилиши доирасида Ривожланиш мақсадларида фан ва технологиялар масалалари бўйича комиссиянинг 2023-2026 йиллардаги аъзоларининг сайлови бўлиб ўтди.
Тадбир давомида Ўзбекистон акклимация (умуммаъқуллаш) йўли билан 2023-2026 йилларда Ривожланиш мақсадларида фан ва технологиялар масалалари бўйича комиссия аъзолигига сайланди.
Комиссия БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгашининг ёрдамчи органи ҳисобланади. Тузилма 1992 йилда ушбу йўналишдаги сиёсатни такомиллаштириш мақсадида Бош Ассамблея ва ECOSOCга долзарб илмий, техник, инновацион ва муҳандислик масалалари бўйича малакали маслаҳат ёрдамини кўрсатиш учун ташкил этилган. Комиссия БМТнинг умумий тизими доирасида фан ва технологиялар бўйича тавсиялар ва кўрсатмалар ишлаб чиқишда муҳим роль ўйнайди.
Комиссия таркибига ECOSOC аъзолари томонидан сайланадиган 43 мамлакат киради. Бош Ассамблеянинг савдо, молия, технологиялар, инвестициялар ва барқарор ривожланиш соҳасидаги асосий органи бўлган Савдо ва ривожланиш бўйича конференция (UNCTAD) Комиссиянинг котибияти ҳисобланади. Комиссия аъзолари ўз йиғилишларини Женева шаҳрида ўтказади.
Янги сайланган давлатлар, жумладан, Ўзбекистон 2023 йил 1 январдан бошлаб Комиссия таркибига киради.
Ўзбекистонга БМТнинг ушбу муҳим органи ишида иштирок этиш имконияти тақдим этилгани мамлакатимизда фан ва технологияларни ривожлантириш соҳасида амалга оширилаётган изчил чора-тадбирлар халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватланаётганининг эътирофи бўлди. Шунингдек, у Президент Шавкат Мирзиёевнинг давлатимизни ижтимоий-иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий ривожлантириш мақсадлари ва замонавий илм-фан ютуқларини ҳисобга олган ҳолда фан ва технологияларни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш муҳимлиги тўғрисидаги даъватига тўлиқ жавоб беради.
Ўзбекистоннинг комиссия аъзоси сифатида унинг фаолиятига фаол жалб этилиши фан, техника ва инновациялар соҳасидаги энг муҳим глобал тенденцияларни ишлаб чиқиш, режалаштириш ва прогнозлаш бўйича тўпланган тажриба ва илғор услублар билан янада яқинроқ танишиш имконини беради. Бу, айниқса, мамлакатимизнинг жаҳон иқтисодиётида рақобатбардошлигини мустаҳкамлаш ва илгари суриш, республикамизнинг барқарор ривожланишини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистон ECOSOC комиссиясининг аъзоси сифатида ушбу орган фаолиятига муносиб ҳисса қўшади. Ўз навбатида, ушбу муҳим тузилмага аъзо бўлиш Ўзбекистон томонидан 2030 йилгача бўлган давр кун тартибини жадал амалга оширишга, илмий-техник, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш учун илғор инновацион ечимларни жалб қилиш ва жорий этишга, шунингдек, давлатимизнинг интеллектуал ва технологик салоҳиятини оширишга ёрдам беради.

Uzbekistan elected as a member of the Commission on Science and Technology for Development of ECOSOC
On April 13, 2022, elections of members of the Commission on Science and Technology for Development for the period 2023-2026 were held at the UN headquarters in New York City as part of the annual meeting of the UN Economic and Social Council (ECOSOC).
During the event, Uzbekistan was unanimously elected by acclamation (universal approval) as a member of the Commission on Science and Technology for Development for 2023-2026.
The Commission is a subsidiary body of the UN Economic and Social Council. It was established in 1992 to provide qualified advisory assistance to the General Assembly and the ECOSOC on topical scientific, technical, innovative and engineering issues in order to improve policy in this direction. The Commission plays an important role in developing recommendations and guidelines on science and technology within the UN common system.
The commission consists of 43 countries elected by ECOSOC members. The Commission's secretariat is the Conference on Trade and Development (UNCTAD), a key body of the General Assembly in the field of trade, finance, technology, investment and sustainable development. The members of the commission meet in the city of Geneva.
Newly elected states, including Uzbekistan, will join the Commission from January 1, 2023.
Giving our country the opportunity to participate in the work of this key UN body is a clear confirmation and recognition of the broad support of the international community for the consistent measures we are taking in the field of science and technology development. It also fully meets the call of President Shavkat Mirziyoyev on the importance of developing and implementing priority areas for the development of science and technology, taking into account the goals of socio-economic, socio-political development of our state and the achievements of modern science.
The active involvement of Uzbekistan in the activities of the Commission as its member will make it possible to become even more familiar with the accumulated experience and best practices in the development, planning and forecasting of the most important global trends in science, technology and innovation. This is especially important in the context of strengthening and maintaining the competitiveness of our country in the global economy and ensuring the sustainable development of our republic.
Undoubtedly, as a member of the ECOSOC Commission, Uzbekistan will make its huge contribution to the work of this body. In turn, membership in this important structure will contribute to the accelerated implementation by Uzbekistan of the Agenda for the period up to 2030, attracting and introducing innovative solutions for scientific, technical, socio-economic development, as well as increasing the intellectual and technological potential of our state.