O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirini qabul qildi
2022-yil 11-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailovni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida Bosh vazir Alixan Smailov davlatimiz rahbariga Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘tgan yil dekabr oyidagi sammitda O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari erishgan kelishuvlarning amalga oshirilishini ta’minlash borasida ikki mamlakat hukumatlari tomonidan qabul qilinayotgan choralar ko‘rib chiqildi.
Tovar ayirboshlash hajmini orttirish va uning ko‘rsatkichlari muvozanatli bo‘lishiga erishish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, yangi sanoat kooperatsiyasi va logistika markazlari tashkil etishni jadallashtirish, suv, energetika va transport-kommunikatsiya sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, hududlararo muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан принял Премьер-министра Республики Казахстан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 февраля 2022 года принял Премьер-министра Республики Казахстан Алихана Смаилова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-казахстанских отношений многопланового сотрудничества.
В начале встречи Премьер-министр Алихан Смаилов передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
На встрече были рассмотрены принимаемые правительствами двух стран меры по обеспечению практической реализации договоренностей лидеров Узбекистана и Казахстана, достигнутых в ходе саммита в декабре прошлого года.
Особое внимание было уделено вопросам формирования благоприятных условий для роста объемов товарооборота и сбалансированности его показателей, ускорения новых проектов промышленной кооперации и создания логистических центров, расширения взаимовыгодного сотрудничества в водной, энергетической и транспортно-коммуникационной сферах, активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.