O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirini qabul qildi
2022-yil 11-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailovni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida Bosh vazir Alixan Smailov davlatimiz rahbariga Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘tgan yil dekabr oyidagi sammitda O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari erishgan kelishuvlarning amalga oshirilishini ta’minlash borasida ikki mamlakat hukumatlari tomonidan qabul qilinayotgan choralar ko‘rib chiqildi.
Tovar ayirboshlash hajmini orttirish va uning ko‘rsatkichlari muvozanatli bo‘lishiga erishish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, yangi sanoat kooperatsiyasi va logistika markazlari tashkil etishni jadallashtirish, suv, energetika va transport-kommunikatsiya sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, hududlararo muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

President of Uzbekistan receives the Prime Minister of Kazakhstan
On February 11, 2022, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Alikhan Smailov, who is in Uzbekistan on a working visit.
Issues of further developing and deepening multifaceted cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan were discussed at the meeting.
Prime Minister Alikhan Smailov conveyed to the President of Uzbekistan the sincere greetings and best wishes of the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
Measures taken by the governments of the two countries to ensure the practical implementation of the agreements reached by the leaders of Uzbekistan and Kazakhstan during the summit in December last year were considered at the meeting.
The main attention was paid to the formation of favorable conditions for the growth of trade turnover and the balance of its indicators, the acceleration of new industrial cooperation projects and the creation of logistics centers, the expansion of mutually beneficial cooperation in the water, energy and transport-communication spheres, intensification of interregional contacts and cultural-humanitarian exchange.