O‘zbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri amaliy hamkorlikni kengaytirish yo‘llarini muhokama qildilar
2022-yil 5-fevral, Pekin shahriga tashrifning ikkinchi kunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon bilan uchrashdi.
O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Pokiston Bosh vaziri o‘tgan yil iyul oyida O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning ilk natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jumladan, o‘tgan yil yakunida ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 1,5 barobar ortdi, bir yilda 40 dan ortiq qo‘shma korxona tashkil etildi.
Mamlakatimizning turli hududlarida farmatsevtika preparatlari, kimyoviy tovarlar va to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Sanoat, ta’lim va kino sohalarida qator muhim loyihalari ishlab chiqilmoqda.
Hududlararo aloqalar ham kengaymoqda – shu kunlarda Panjob viloyati gubernatori Sarvar Choudri boshchiligidagi delegatsiya mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Uchrashuvda ishbilarmonlarning qo‘shma tashabbuslari va istiqbolli investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, bank-moliya sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
“Termiz – Mozori Sharif – Kobul - Peshovar” temir yo‘lini qurish loyihasini ilgari surish borasidagi amaliy ishlarni davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Oliy va yuqori darajalardagi bo‘lajak muloqotlar rejasi ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vazirining uchrashuvi har doimgidek ochiq, ishchan va do‘stona ruhda o‘tdi.

President of Uzbekistan, Prime Minister of Pakistan discuss ways to enhance practical cooperation
On February 5, 2022, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan, in Beijing.
The parties discussed the current issues of further developing strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Pakistan.
The first results of the implementation of the agreements reached during the visit of the Prime Minister of Pakistan to Uzbekistan in July last year were noted with satisfaction.
Thus, the bilateral trade turnover increased by 1.5 times last year, over 40 joint ventures were created during the year.
Cooperation projects for the production of pharmaceuticals, chemical goods and textile products are being implemented in different regions of Uzbekistan. Several important projects in the industry, education and cinema are being worked out.
Interregional contacts are enhancing – a delegation of Punjab province led by Governor Sarwar Chaudhry is visiting Uzbekistan these days.
At the meeting, the main attention was paid to supporting joint business initiatives and promising investment projects, establishing cooperation in the banking and financial sector.
Views were exchanged on the regional agenda, including the situation in Afghanistan.
An agreement was reached to continue practical work to promote the construction project of the Termez – Mazar-i–Sharif – Kabul – Peshawar railway.
The schedule of the upcoming contacts at the highest level was also considered.
The meeting between the President of Uzbekistan and the Prime Minister of Pakistan was held in a traditionally open, businesslike and friendly atmosphere.