O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT maxsus ma’ruzachisini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 7-dekabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining terrorizmga qarshi kurashish sharoitida inson huquqlari va asosiy erkinliklarini rag‘batlantirish va himoya qilish bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Fionnuala Ni Aolaynni qabul qildi.
Yetakchi xalqaro tuzilmaning yuqori darajali vakili davlatimiz rahbari tomonidan BMT Bosh assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan tashabbus va takliflarni amalga oshirish doirasida mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turibdi.
Uchrashuvda inson huquqlari sohasida, zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurash borasidagi dolzarb kun tartibi yuzasidan ochiq va konstruktiv muloqotni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Hamkorlik samarali tus olgani, mamlakatimiz ushbu muhim yo‘nalishlarda katta muvaffaqiyatlarga erishgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, O‘zbekiston BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining (IHK) to‘la huquqli a’zosi bo‘ldi, uning ishida faol ishtirok etmoqda. Kelgusi yilda O‘zbekiston tomoni ushbu ixtisoslashtirilgan institutning rahbarlik organlarida vakillik qiladi.
Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiya doirasida yurtimizda gender tenglik, so‘z va din erkinligini ta’minlash, fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qaratilgan tadbirlar faol amalga oshirilmoqda.
BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi ratifikatsiya qilindi. O‘zbekiston tashabbusi bilan IHKning pandemiya davrida yoshlar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi rezolyutsiyasi qabul qilindi, tegishli konvensiya ishlab chiqilmoqda.
Xavfsizlik sohasida qator asosiy qonunlar qabul qilingan, yaqinda besh yilga mo‘ljallangan Ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha strategiya tasdiqlandi.
Maxsus ma’ruzachi O‘zbekistonning “Mehr” operatsiyasi doirasida fuqarolarni mamlakatga qaytarish, reabilitatsiya va reintegratsiya qilish borasidagi sa’y-harakatlarini yuksak baholadi. Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashdagi yangi yondashuvlar alohida qayd etildi.
Suhbat chog‘ida yaqin hamkorlikni, eng avvalo, fuqarolik jamiyati institutlari o‘rnini mustahkamlash, xotin-qizlar va yoshlar o‘rnini kuchaytirish, qonunchilikni takomillashtirish va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha dastur va loyihalarni amalga oshirishda texnik ko‘mak va yordamni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonning BMT organlari va huquqni himoya qilish institutlari bilan sherikligini mustahkamlashga qaratilgan qator qo‘shma xalqaro tadbirlar o‘tkazishga kelishib olindi.

President of Uzbekistan receives the UN Special Rapporteur
On December 7, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the UN Special Rapporteur on the promotion and protection of human rights and fundamental freedoms while countering terrorism Fionnuala Ni Aolain.
The visit of the UN Special Rapporteur to Uzbekistan took place within the framework of the implementation of the initiatives and proposals put forward by the President of Uzbekistan at the 75th session of the UN General Assembly.
The issues of further development of an open and constructive dialogue on the current agenda in human rights, countering modern challenges and threats were considered.
The fruitful nature of interaction and the great progress achieved by Uzbekistan in these important areas were noted with satisfaction.
Uzbekistan is a full member and actively participates in the activities of the UN Human Rights Council (HRC). Next year, the Uzbek side will be represented in the governing bodies of this specialized institute.
Within the framework of the National Strategy for Human Rights, measures are being actively carried out in Uzbekistan to ensure gender equality, freedom of speech and religion, and the development of civil society.
The UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities was ratified. At the initiative of the Uzbek side, a resolution of the HRC was adopted on the protection of the rights of young people during a pandemic, and a corresponding convention is being developed.
Several fundamental laws have been adopted, and a five-year Strategy for Countering Extremism and Terrorism has recently been approved in the field of security.
The Special Rapporteur highly appreciated the efforts of Uzbekistan to return the citizens of the country within the framework of the “Mehr” operation, their rehabilitation and reintegration. New approaches in the fight against terrorism and extremism were emphasized.
The main attention was paid to the continuation of close interaction, primarily the provision of technical assistance in the implementation of programs and projects in enhancing the role of civil society institutions, strengthening the role of women and supporting youth, improving legislation and other areas.
An agreement was reached on holding joint international events aimed at strengthening the partnership of Uzbekistan with the UN bodies and human rights institutions.