O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT maxsus ma’ruzachisini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 7-dekabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining terrorizmga qarshi kurashish sharoitida inson huquqlari va asosiy erkinliklarini rag‘batlantirish va himoya qilish bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Fionnuala Ni Aolaynni qabul qildi.
Yetakchi xalqaro tuzilmaning yuqori darajali vakili davlatimiz rahbari tomonidan BMT Bosh assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan tashabbus va takliflarni amalga oshirish doirasida mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turibdi.
Uchrashuvda inson huquqlari sohasida, zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurash borasidagi dolzarb kun tartibi yuzasidan ochiq va konstruktiv muloqotni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Hamkorlik samarali tus olgani, mamlakatimiz ushbu muhim yo‘nalishlarda katta muvaffaqiyatlarga erishgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, O‘zbekiston BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining (IHK) to‘la huquqli a’zosi bo‘ldi, uning ishida faol ishtirok etmoqda. Kelgusi yilda O‘zbekiston tomoni ushbu ixtisoslashtirilgan institutning rahbarlik organlarida vakillik qiladi.
Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiya doirasida yurtimizda gender tenglik, so‘z va din erkinligini ta’minlash, fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qaratilgan tadbirlar faol amalga oshirilmoqda.
BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi ratifikatsiya qilindi. O‘zbekiston tashabbusi bilan IHKning pandemiya davrida yoshlar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi rezolyutsiyasi qabul qilindi, tegishli konvensiya ishlab chiqilmoqda.
Xavfsizlik sohasida qator asosiy qonunlar qabul qilingan, yaqinda besh yilga mo‘ljallangan Ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha strategiya tasdiqlandi.
Maxsus ma’ruzachi O‘zbekistonning “Mehr” operatsiyasi doirasida fuqarolarni mamlakatga qaytarish, reabilitatsiya va reintegratsiya qilish borasidagi sa’y-harakatlarini yuksak baholadi. Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashdagi yangi yondashuvlar alohida qayd etildi.
Suhbat chog‘ida yaqin hamkorlikni, eng avvalo, fuqarolik jamiyati institutlari o‘rnini mustahkamlash, xotin-qizlar va yoshlar o‘rnini kuchaytirish, qonunchilikni takomillashtirish va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha dastur va loyihalarni amalga oshirishda texnik ko‘mak va yordamni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonning BMT organlari va huquqni himoya qilish institutlari bilan sherikligini mustahkamlashga qaratilgan qator qo‘shma xalqaro tadbirlar o‘tkazishga kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан принял спецдокладчика ООН
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 декабря 2021 года принял Специального докладчика Организации Объединенных Наций по вопросу о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнуалу Ни Аолайн.
Визит высокого представителя ведущей авторитетной международной структуры в нашу страну состоялся в рамках реализации инициатив и предложений, выдвинутых главой нашего государства на 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития открытого и конструктивного диалога по актуальной повестке в области прав человека, противодействия современным вызовам и угрозам.
С удовлетворением отмечены плодотворный характер взаимодействия и достигнутый нашей страной большой прогресс в этих важных направлениях.
Так, Узбекистан является полноправным членом и активно участвует в деятельности Совета ООН по правам человека (СПЧ). В следующем году узбекская сторона будет представлена в руководящих органах этого специализированного института.
В рамках Национальной стратегии по правам человека в нашей стране активно осуществляются мероприятия, направленные на обеспечение гендерного равенства, свободы слова и религии, развитие гражданского общества.
Ратифицирована Конвенция ООН о правах инвалидов. По инициативе узбекской стороны принята резолюция СПЧ о защите прав молодежи в период пандемии, ведется разработка соответствующей конвенции.
В области безопасности принят ряд основополагающих законов, недавно утверждена пятилетняя Стратегия по противодействию экстремизму и терроризму.
Специальный докладчик высоко оценила усилия Узбекистана по возвращению граждан страны в рамках операции «Мехр», их реабилитации и реинтеграции. Особо отмечены новые подходы в борьбе с терроризмом и экстремизмом.
В ходе беседы особое внимание уделено продолжению тесного взаимодействия, прежде всего оказанию технического содействия и помощи в реализации программ и проектов в области повышения роли институтов гражданского общества, усиления роли женщин и поддержки молодежи, совершенствования законодательства и других сферах.
Достигнута договоренность о проведении ряда совместных международных мероприятий, направленных на укрепление партнерства Узбекистана с органами и правозащитными институтами ООН.