O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 2-dekabr kuni Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay Amirligi hokimi Muhammad bin Roshid ol Maktum bilan telefon orqali so‘zlashdi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston yetakchisi Amirliklar Vitse-prezidentini qutlug‘ bayram - ushbu mamlakat tashkil topganining 50 yilligi bilan muborakbod etib, farovonlik, barqaror taraqqiyot va ravnaq tilaklarini izhor etdi.
BAA ijtimoiy-iqtisodiy, innovatsion va gumanitar taraqqiyotning barcha soha va yo‘nalishlarida katta yutuqlarga erishayotgani, mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzi ortib borayotgani alohida ta’kidlandi. Bularning barchasi Dubayda muvaffaqiyatli o‘tkazilayotgan EXPO butunjahon ko‘rgazmasi tadbirlarida ham o‘z tasdig‘ini topmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti va Amirliklar Vitse-prezidenti har doimgidek yaqin va do‘stona ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash hamda ko‘p qirrali sheriklikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida kengaytirish uchun keng imkoniyatlar mavjud ekanini qayd etdilar.
Yuqori texnologiyalar va innovatsiyalar, “yashil” energetika, savdo va logistika, shuningdek, intellektual salohiyatni ro‘yobga chiqarish sohalarida istiqbolli qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Faol muloqotni va barcha yo‘nalishlarda keng ko‘lamli hamkorlikni davom ettirish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Республики Узбекистан и Премьер-министр Объединенных Арабских Эмиратов отметили широкие возможности для развития многопланового сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 декабря 2021 года переговорил по телефону с Вице-президентом, Премьер-министром Объединенных Арабских Эмиратов, Правителем Эмирата Дубай Мухаммадом бин Рашидом аль Мактумом.
В начале беседы лидер Узбекистана тепло поздравил Вице-президента Эмиратов с золотым юбилеем – 50-летием со дня основания государства, и выразил искренние пожелания благополучия, устойчивого развития и процветания.
Особо отмечены высокие достижения ОАЭ во всех сферах и направлениях социально-экономического, инновационного и гуманитарного развития, а также повышающийся авторитет страны на глобальной арене. Все это еще раз находит подтверждение в рамках мероприятий Всемирной выставки EXPO, которая успешно проходит в Дубае.
Президент Узбекистана и Вице-президент Эмиратов подчеркнули широкие возможности для дальнейшего укрепления традиционно тесных и дружественных двусторонних связей, а также расширения многопланового партнерства, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Важное внимание уделено продвижению перспективных совместных проектов в области высоких технологий и инноваций, «зеленой» энергетики, торговли и логистики, а также в области раскрытия интеллектуального потенциала.
Достигнута договоренность о продолжении активного диалога и полномасштабного сотрудничества по всем направлениям взаимодействия.