O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri bilan sheriklikning strategik yo‘nalishlarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 2-dekabr kuni Birlashgan Arab Amirliklarining Bosh vaziri o‘rinbosari – Prezident ishlari bo‘yicha vaziri Shayx Mansur bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston yetakchisi Amirliklar tomonini milliy bayram – mamlakat tashkil topganining 50 yilligi bilan samimiy qutlab, do‘st BAA xalqiga farovonlik va ravnaq tilaklarini izhor etdi.
Keng ko‘lamli O‘zbekiston-BAA hamkorligining strategik yo‘nalishlarini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qo‘shma innovatsion loyihalar va moliyaviy-texnik ko‘mak dasturlarini amalga oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratilib, bunda Dubaydagi EXPO butunjahon ko‘rgazmasida ham o‘zining yorqin ifodasini topgan mamlakatlarimiz salohiyatini hisobga olish lozimligi qayd etildi.
Istiqbolli loyihalarning yangi portfelini shakllantirish uchun yaqin fursatda hukumatlar delegatsiyalarining ikki tomonlama uchrashuvlarini o‘tkazishga kelishib olindi.

President of Uzbekistan discusses strategic directions of partnership with UAE Deputy Prime Minister
On December 2, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the Deputy Prime Minister, Minister of Presidential Affairs of the United Arab Emirates Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan.
The President of Uzbekistan warmly congratulated the Emirati side on the national holiday – the 50th anniversary of the founding of the state, sincerely wishing well-being and prosperity to the friendly people of the UAE.
Issues of the development of strategic directions of full-scale cooperation between Uzbekistan and UAE were considered.
The main attention was paid to the implementation of joint innovative projects and programs of financial-technical assistance, including taking into account the potential of the two countries, vividly demonstrated at the World EXPO in Dubai.
An agreement was reached to hold bilateral meetings of government delegations in the near future to form a new portfolio of promising projects.