O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasini qabul qildi
2021-yil 1-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Rossiya Federatsiyasi Federal xavfsizlik xizmati direktori Aleksandr Bortnikovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Aleksandr Bortnikov davlatimiz rahbariga Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. Joriy yil 19-noyabr kuni Moskva shahrida o‘tgan oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuvning samarali natijalari yuksak baholandi.
Xavfsizlikka zamonaviy tahdidlarga, shu jumladan terrorizm, ekstremizm, uyushgan jinoyatchilik, kiberjinoyatlar, narkotrafik va boshqa xavf-xatarlarga qarshi kurashishda ikki mamlakat vakolatli organlari o‘rtasidagi muntazam aloqalarni davom ettirish va amaliy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘onistonda vujudga kelayotgan holatdan kelib chiqib mintaqadagi vaziyat yuzasidan ham fikr almashildi.

On December 1, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Director of the Federal Security Service of the Russian Federation Alexander Bortnikov, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
Mr. Alexander Bortnikov conveyed sincere greetings and best wishes from the President of Russia Vladimir Putin to the President of Uzbekistan.
Current issues of further strengthening the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia were considered. The fruitful results of the bilateral summit held on November 19 this year in Moscow were highly appreciated.
The main attention was paid to maintaining regular contacts and developing practical cooperation between the competent authorities of the two countries to counter modern security threats, including the fight against terrorism, extremism, organized crime, cybercrime, drug trafficking and other challenges.
Views were exchanged on the situation in the region in the context of the current situation in Afghanistan.