O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti 15-sammitidagi nutqi
Hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich!
Avvalambor, go‘zal Ashxobod shahrida Iqtisodiy hamkorlik tashkilotimiz kunida Sizlar bilan uchrashib turganimdan g‘oyat mamnunman.
Qadrli birodarim Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovga bugungi anjumanni yuksak saviyada tashkil etgani va samimiy mehmondo‘stligi uchun bildirilgan minnatdorchilik so‘zlariga qo‘shilaman.
Turkmanistonning Tashkilotga samarali raisligi va ko‘p tomonlama amaliy aloqalarni kengaytirishga katta hissa qo‘shayotganini alohida e’tirof etmoqchiman.
Jumladan, joriy yil sentyabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti bilan sheriklik to‘g‘risida qabul qilingan Rezolyutsiyasi bu yo‘ldagi muhim qadam bo‘ldi.
Tarixi, dini, urf-odat va an’analari yaqin bo‘lgan birodar xalqlarimiz azal-azaldan savdo-sotiq aloqalari va madaniy rishtalar bilan chambarchas bog‘langan.
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti o‘tgan davr mobaynida davlatlarimiz umumiy manfaatlarini ifoda etadigan, ulkan iqtisodiy salohiyatga ega yirik mintaqaviy tuzilmaga aylandi.
Bugun hurmatli hamkasblarim bildirgan barcha fikr-mulohazalar Tashkilotimizning xalqaro maydondagi o‘rni va ahamiyati oshib borayotganini, o‘zaro do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlash, barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan intilishlarimiz yakdil ekanini tasdiqlamoqda.
O‘z navbatida, biz Tashkilotimiz doirasida keng qamrovli aloqalarni yanada rivojlantirish tarafdorimiz hamda bo‘lajak raislik vazifasini samarali amalga oshirish niyatidamiz.
Hurmatli davlat va hukumat rahbarlari!
Bugungi kunda barchamiz global va mintaqaviy vaziyatning tobora murakkablashib borayotganiga guvoh bo‘lib turibmiz.
Davom etayotgan pandemiya ta’sirida jahon iqtisodiyoti rivojida qanday tendensiyalar kuzatiladi, xalqaro hamjamiyat yana qanday yangi xavf-xatarlarga duch keladi, degan savollarga hamon aniq javob yo‘q.
Bunday o‘zgaruvchan sharoitda quyidagi ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha umumiy sa’y-harakatlarimizni birlashtirish zarur, deb hisoblaymiz.
Birinchi yo‘nalish – 500 milliondan ortiq aholi yashaydigan, ulkan bozorga ega bo‘lgan mamlakatlarimizning savdo va investitsiya sohalaridagi katta imkoniyatlaridan to‘liq foydalanishimiz zarur.
Qabul qilingan “Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti istiqbollari – 2025” dasturi asosida mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini yanada kengaytirish va eng muhimi, amaliy natijadorlikka erishish maqsadga muvofiqdir.
Buning uchun Tashkilotimiz doirasida yangilangan va keng qamrovli Savdo bitimini ishlab chiqish va qabul qilishning fursati keldi, deb hisoblaymiz.
Mazkur hujjatda savdo to‘siqlarini bartaraf etish, bojxona tartiblarini raqamlashtirish hamda hozirgi vaqtda dolzarbligi tobora oshayotgan elektron savdoni keng tatbiq etish masalalari o‘z ifodasini topishi zarur.
Shuningdek, mamlakatlarimizda o‘zaro sarmoyalar oqimini ko‘paytirish va ularni ishonchli himoya qilish, sanoat kooperatsiyasini kuchaytirishga qaratilgan Qo‘shma harakatlar dasturini qabul qilish – bugungi kun talabidir.
Shu bilan birga, o‘zaro savdo hajmlarini oshirish, mintaqaviy ahamiyatga ega loyihalarni ishlab chiqish va jahon bozorida umumiy raqobatbardoshligimizni kuchaytirishimiz lozim.
Shu maqsadda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Sanoatni rivojlantirish tashkiloti YUNIDO va Markaziy Osiyo iqtisodiyoti uchun SPEKA Maxsus dasturi bilan hamkorlikda Tashkilotimiz doirasida Savdo, investitsiyalar va innovatsiyalar markazini tashkil etish hamda uning qarorgohini Toshkent shahrida joylashtirishni taklif qilamiz.
Ikkinchi yo‘nalish – mintaqamizdagi mavjud va yangi transport yo‘laklaridan unumli foydalanish.
Bu borada mintaqalararo tranzit xablarini tashkil etish, zamonaviy transport va yo‘l infratuzilmalarini rivojlantirish, transport va tranzit tariflarini optimallashtirish hamda qo‘shimcha chegirmalarni taqdim etish, xalqaro yuk va yo‘lovchi tashish shartlarini yengillashtirish, transport sohasini raqamlashtirish masalalariga aniq yechimlar topishimiz zarur.
Bu rejalarni ro‘yobga chiqarish uchun mamlakatlarimizning transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish va tranzit salohiyatini kengaytirishga qaratilgan Mintaqaviy strategiyani ishlab chiqish maqsadga muvofiqdir.
Uchinchi yo‘nalish – “yashil taraqqiyot”ga erishish uchun amaliy sa’y-harakatlarimizni safarbar etishimiz darkor.
Ekologik muammolar va iqlim o‘zgarishi keskin tus olayotgan hozirgi davrda davlatlarimizda to‘plangan va xorijiy ilg‘or tajribadan samarali foydalanish, “yashil iqtisodiyot”ni birgalikda faol rivojlantirish, sanoat tarmoqlariga resurstejamkor texnologiyalarni keng tatbiq etish, uglerod neytralligiga erishish kun tartibidagi eng dolzarb vazifalardan biridir.
Buning uchun xalqaro ekolog olimlar va ekspertlar ishtirokida yuqori darajadagi doimiy Muloqot kengashini tuzishni taklif etamiz.
To‘rtinchi yo‘nalish – sayyohlik almashuvlarini qayta tiklash masalasidir.
Buxoro shahrida 2022-yili bo‘lib o‘tadigan turizm vazirlarining navbatdagi uchrashuvida pandemiyadan keyingi davrda Xavfsiz sayyohlikni rivojlantirish umummintaqaviy Dasturini qabul qilish tashabbusini bildirmoqchiman.
Shu asosda “ziyorat turizmi” va boshqa qo‘shma sayyohlik mahsulotlarini ishlab chiqish, aviaqatnovlar geografiyasini kengaytirish, turizm infratuzilmasini rivojlantirishga jiddiy e’tibor qaratilgan bo‘lar edi.
Tashkilotimiz a’zosi bo‘lgan Afg‘onistondagi bugungi murakkab vaziyat haqida alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Ushbu mamlakat kun sayin og‘ir gumanitar inqirozga kirib bormoqda.
Xalqaro hamjamiyat, jumladan, yaqin qo‘shnilar yordamisiz afg‘on xalqi yakka holda bu qiyin sinovlardan o‘ta olmaydi.
Shu bois afg‘on xalqiga zarur yordam ko‘rsatish bo‘yicha sa’y-harakatlarimizni birlashtirish va umumiy yondashuvlarni ishlab chiqishimiz kerak.
Shuningdek, Afg‘oniston bilan mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lgan yirik savdo, transport va energetika loyihalarini amalga oshirish ishlarini izchil davom ettirish tarafdorimiz.
Yana bir muhim masalaga alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Tashkilotimizning xalqaro nufuzi va obro‘sini oshirish, boshqa mintaqaviy tashkilotlardan farq qiladigan va o‘ziga xos kun tartibiga ega bo‘lish, yetakchi xalqaro tuzilmalar bilan aloqalarni mustahkamlash, hamkorligimizning institutsional mexanizmlarini rivojlantirishni hozirgi davrning o‘zi taqozo etmoqda.
Tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha aniq taklif va tavsiyalar tayyorlash uchun yuqori darajadagi Ekspertlar guruhini tuzish tashabbusini ilgari suramiz.
Shu bilan birga, hamkorligimizning ustuvor yo‘nalishlari va dolzarb vazifalardan kelib chiqib, har yilga nom berish an’anasini joriy etish, o‘ylaymanki, o‘rinli bo‘lar edi.
Biz, O‘zbekiston Tashkilotga raislik qiladigan davrda mamlakatlarimizda O‘zaro uzviy bog‘liqlikni mustahkamlash yili, deb e’lon qilishni taklif etamiz.
Biz bugungi tadbirimizning yakuniy hujjati – Harakatlar uchun Ashxobod konsensusi qabul qilinishini ham qo‘llab-quvvatlaymiz.
Fursatdan foydalanib, Tashkilotimiz yangi Bosh kotibi Xusrav Noziriy janoblarini mas’uliyatli faoliyati boshlanishi munosabati bilan samimiy tabriklab, kelgusi ishlarida yutuq va omadlar tilaymiz.
So‘zimning yakunida, umumiy intilish va harakatlarimiz natijasida Tashkilotimiz doirasidagi ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli hamkorligimizni yaqin istiqbolda sifat jihatidan yangi pog‘onaga ko‘tara olishimizga ishonaman.
Barchangizni katta mamnuniyat bilan navbatdagi sammitimizda ishtirok etish uchun O‘zbekiston zaminiga taklif etaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 15-м саммите Организации экономического сотрудничества
Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич!
Искренне рад встретиться с вами в прекрасном городе Ашхабаде в день, когда была создана наша Организация экономического сотрудничества.
Присоединяюсь к словам признательности Гурбангулы Мяликгулыевичу Бердымухамедову за высокий уровень организации сегодняшней встречи и душевное гостеприимство, оказанное всем её участникам.
Хотел бы особо подчеркнуть успешное председательство Туркменистана в Организации и весомый вклад в расширение многостороннего практического взаимодействия.
В частности, принятая в сентябре этого года Резолюция Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций о сотрудничестве между ООН и ОЭС стала важным шагом в данном направлении.
Наши братские народы, которые объединяют общие история и религия, схожие обычаи и традиции, издревле были тесно связаны торговыми и культурными отношениями.
Организация экономического сотрудничества за период со времени создания превратилась в крупную региональную структуру с огромным экономическим потенциалом, представляющую общие интересы наших стран.
Все высказанные сегодня мнения и оценки моих уважаемых коллег подтверждают растущие роль и значение Организации на международной арене, наше общее стремление к укреплению взаимной дружбы, сотрудничества и обеспечению стабильности.
Узбекистан в свою очередь выступает за дальнейшее развитие всеобъемлющих отношений в рамках Организации. Мы настроены на эффективное осуществление нашего предстоящего председательства.
Уважаемые главы государств и правительств!
Сегодня мы являемся свидетелями все большего осложнения международной и региональной ситуации.
До сих пор нет однозначного ответа на вопросы: каковы тенденции развития мировой экономики под влиянием продолжающейся пандемии, а также с какими новыми угрозами и вызовами столкнётся мировое сообщество?
В этих быстро меняющихся условиях мы считаем необходимым объединить наши усилия в следующих приоритетных направлениях.
Первое. Нам необходимо более полно использовать значительный потенциал наших стран, имеющих огромный рынок с населением 500 миллионов человек, в сферах торговли и инвестиций.
На основе принятой программы «Перспективы Организации экономического сотрудничества - 2025» целесообразно дальнейшее расширение торгово-экономических и инвестиционных связей между нашими странами и, самое главное, достижение за счёт этого более значимых практических результатов.
В этой связи считаем, что пришло время для разработки и принятия обновлённого и всеобъемлющего Торгового соглашения в рамках нашей Организации.
В данный документ должны быть включены вопросы снятия торговых барьеров, цифровизации таможенных процедур, а также внедрения электронной торговли, приобретающей в настоящее время все более важное значение.
Кроме того, требованием сегодняшнего дня является принятие Плана совместных действий, направленного на увеличение потока взаимных инвестиций и усиление их надёжной защиты, углубление производственной кооперации между нашими странами.
В то же время нам необходимо расширять взаимную торговлю, развивать проекты регионального значения и повышать нашу общую конкурентоспособность на мировом рынке.
С этой целью предлагаем создать Центр торговли, инвестиций и инноваций в рамках нашей Организации в сотрудничестве с Организацией ООН по промышленному развитию (ЮНИДО) и Специальной программой ООН для экономик стран Центральной Азии (СПЕКА) и разместить штаб-квартиру этого Центра в городе Ташкенте.
Второе. Более эффективное использование имеющихся и создание новых транспортных коридоров в нашем регионе.
В данном контексте представляется важным найти конкретные решения по ряду насущных вопросов. Прежде всего это – создание межрегиональных транзитных узлов, развитие современной транспортной и дорожной инфраструктуры, оптимизация транспортных и транзитных тарифов и предоставление дополнительных скидок, упрощение условий для международных грузовых и пассажирских перевозок, внедрение цифровизации в транспортную отрасль.
Для реализации этих планов целесообразно разработать региональную стратегию, направленную на развитие транспортно-коммуникационных связей и расширение транзитного потенциала наших государств.
Третье. Мы должны мобилизовать и направить наши практические усилия на обеспечение «зеленого развития».
В настоящее время усиливаются проблемы экологии и изменения климата, что требует решения таких наиболее актуальных задач нашей повестки, как эффективное использование передового опыта, накопленного в наших странах и за рубежом, активное совместное развитие «зеленой экономики», широкое внедрение ресурсосберегающих технологий в промышленных отраслях, достижение углеродной нейтральности.
С этой целью мы предлагаем создать постоянно действующий Совет по диалогу на высоком уровне с участием зарубежных учёных и международных экспертов в области окружающей среды.
Четвертое. Восстановление туристического обмена.
На следующей встрече министров туризма в городе Бухаре в 2022 году планируем выступить с инициативой о принятии региональной программы по развитию безопасного туризма в постпандемический период.
Исходя из этого серьёзное внимание будет уделено развитию «паломнического туризма» и других совместных туристических продуктов, расширению географии авиаперевозок, развитию туристической инфраструктуры.
Хотел бы отдельно остановиться на сложной ситуации в Афганистане, который является членом нашей Организации.
Эта страна день ото дня приближается к тяжелому гуманитарному кризису.
В одиночку, без помощи международного сообщества, в том числе ближайших соседей, афганский народ не сможет выдержать эти трудные испытания.
Поэтому мы должны объединить усилия для выработки общих подходов и оказания необходимой помощи афганскому народу.
Мы также поддерживаем последовательное продолжение реализации совместно с Афганистаном крупных торговых, транспортных и энергетических проектов регионального значения.
Хотел бы затронуть ещё другую важную тему.
На сегодняшний день востребованы дальнейшее повышение международного авторитета нашей Организации, установление собственной повестки дня, отличающейся от повесток других региональных организаций, укрепление взаимодействия с ведущими международными структурами, развитие институциональных механизмов нашего сотрудничества.
Мы продвигаем инициативу создания Экспертной группы высокого уровня для подготовки конкретных предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию деятельности Организации.
В то же время, исходя из приоритетов и текущих задач нашего сотрудничества, считаем целесообразным установить традицию объявления каждого года годом развития какой-либо сферы.
Предлагаем в период председательства Узбекистана в Организации объявить в наших странах Год укрепления взаимосвязанности.
Мы также поддерживаем принятие заключительного документа нашего сегодняшнего саммита – Ашхабадского консенсуса для действий.
Пользуясь возможностью, искренне поздравляем нового Генерального секретаря нашей Организации Хусрава Нозири с началом ответственной деятельности на этом посту, желаем ему успехов.
Благодарю всех вас за искренние пожелания в связи с передачей Узбекистану – впервые в истории ОЭС – председательства в Организации.
В завершение своего выступления хочу выразить уверенность в том, что в результате общих устремлений и усилий мы уже в ближайшем будущем выйдем на качественно новый уровень многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества в рамках нашей Организации.