O‘zbekiston Prezidenti Eron Prezidenti bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qildi
Turkmaniston poytaxtida o‘tayotgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama savdo hajmining ortishiga ko‘maklashish, sanoatda yangi kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, ikki mamlakat tranzit salohiyatidan samarali foydalanish va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini ilgari surish maqsadida hamkorlikning institutsional mexanizmlarini faollashtirish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Eron yetakchilari Afg‘onistondagi bugungi vaziyatdan kelib chiqib mintaqa kun tartibi hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi yaqin muloqotni davom ettirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratdilar.

Президент Узбекистана обсудил с Президентом Ирана перспективные направления взаимовыгодного сотрудничества
В рамках мероприятий очередного саммита Организации экономического сотрудничества, проходящего в столице Туркменистана, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Исламской Республики Иран Ибрахимом Раиси.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития взаимовыгодных отношений между нашими странами.
В целях содействия увеличению объемов двусторонней торговли, реализации новых проектов кооперации в промышленности, эффективного использования транзитного потенциала двух государств и продвижения программ культурно-гуманитарного обмена подчеркнута важность активизации институциональных механизмов сотрудничества.
Лидеры Узбекистана и Ирана также уделили особое внимание вопросам региональной повестки в свете нынешней ситуацией в Афганистане, а также продолжения тесного диалога в рамках международных организаций.