O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari kelishuvlar ijrosining borishini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etish uchun Ashxobod shahriga keldi.
Poytaxt aeroportida davlatimiz rahbarini Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov kutib oldi. Shundan so‘ng mamlakatlarimiz yetakchilari muzokara o‘tkazdilar.
Suhbat avvalida O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston rahbari va birodar turkman xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram – Betaraflik kuni bilan samimiy qutladi.
Ikki tomonlama yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Joriy yil oktabr oyida oliy darajada erishilgan kelishuvlarga muvofiq savdo-iqtisodiy hamkorlik borasidagi qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro kun tartibi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashildi. O‘zbekiston Prezidenti Turkmanistonning IHTdagi sermahsul raisligini yuksak baholadi va Ashxobod sammiti muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi.
So‘ng tantanali kutib olish marosimi bo‘ldi. Davlat rahbarlari faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar.

Uzbekistan, Turkmenistan leaders discuss the progress of the implementation of the agreements
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Ashgabat to attend the events of the Economic Cooperation Organization summit.
The President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov met the President of Uzbekistan at Ashgabat Airport. The Leaders of the two countries held talks.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated the Leader of Turkmenistan and the brotherly Turkmen people on the upcoming national holiday – the Day of Neutrality.
The current issues of the development of bilateral good-neighborly relations and strategic partnership were discussed.
The main attention was paid to the promotion of joint projects of trade and economic cooperation in accordance with the agreements reached at the highest level in October this year.
Views were exchanged on the international agenda and interaction within the framework of multilateral structures. The President of Uzbekistan highly appreciated the fruitful chairmanship of Turkmenistan in the ECO and wished successful holding of the Ashgabat summit.