O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari kelishuvlar ijrosining borishini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etish uchun Ashxobod shahriga keldi.
Poytaxt aeroportida davlatimiz rahbarini Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov kutib oldi. Shundan so‘ng mamlakatlarimiz yetakchilari muzokara o‘tkazdilar.
Suhbat avvalida O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston rahbari va birodar turkman xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram – Betaraflik kuni bilan samimiy qutladi.
Ikki tomonlama yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Joriy yil oktabr oyida oliy darajada erishilgan kelishuvlarga muvofiq savdo-iqtisodiy hamkorlik borasidagi qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro kun tartibi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashildi. O‘zbekiston Prezidenti Turkmanistonning IHTdagi sermahsul raisligini yuksak baholadi va Ashxobod sammiti muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi.
So‘ng tantanali kutib olish marosimi bo‘ldi. Davlat rahbarlari faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана рассмотрели ход реализации договоренностей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Ашхабад для участия в мероприятиях саммита Организации экономического сотрудничества.
В столичном аэропорту главу нашего государства встретил Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов. Далее последовали переговоры лидеров наших стран.
В начале беседы Президент Узбекистана искренне поздравил руководителя Туркменистана и братский туркменский народ с наступающим национальным праздником - Днем нейтралитета.
Были обсуждены актуальные вопросы развития двусторонних отношений добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание уделено продвижению совместных проектов торгово-экономического сотрудничества в соответствии с договоренностями, достигнутыми на высшем уровне в октябре этого года.
Состоялся также обмен мнениями по международной повестке и взаимодействию в рамках многосторонних структур. Президент Узбекистана высоко оценил плодотворное председательство Туркменистана в ОЭС и пожелал успешного проведения Ашхабадского саммита.