O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining navbatdagi sammitida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 2021-yil 28-noyabr kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining o‘n beshinchi sammitida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Ashxobod shahrida bo‘ladi.
Tadbir kun tartibiga muvofiq, tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama sheriklikni yanada kengaytirish, eng avvalo savdo munosabatlarini rivojlantirish, mintaqaning tranzit salohiyatini oshirish, “yashil” iqtisodiyotni ilgari surish va innovatsiyalarni joriy qilish masalalari ko‘rib chiqiladi. Sammitning yakuniy hujjatini qabul qilish ko‘zda tutilgan.
Turkmanistonga tashrif dasturi doirasida qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazilishi ham rejalashtirilgan.
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) mintaqaviy ko‘p tomonlama tuzilma bo‘lib, mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi yaqin savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga ko‘maklashish maqsadida 1985-yilda tashkil etilgan.
Bugungi kunda tashkilotga O‘zbekiston, Turkiya, Eron, Pokiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va Afg‘oniston a’zo. Mamlakatimiz IHTga 1992-yilda qo‘shilgan.

President of Uzbekistan to attend the Summit of the Economic Cooperation Organization
On November 28, 2021, at the invitation of the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to the city of Ashgabat to attend the Fifteenth Summit of the Economic Cooperation Organization.
In accordance with the agenda of the event, issues of further enhancing multilateral partnership within the Organization, primarily the development of trade relations, increasing the transit potential of the region, promoting the green economy and introducing innovations, will be considered. It is envisaged to adopt the final document of the summit.
Bilateral meetings are also planned within the framework of the visit to Turkmenistan.
The Economic Cooperation Organization (ECO) is a regional multilateral structure established in 1985 to promote the development of close trade and economic ties between the region’s countries.
Ten countries are members of the Organization: Uzbekistan, Turkey, Iran, Pakistan, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Afghanistan. Uzbekistan joined the ECO in 1992.