O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Jahon bojxona tashkiloti bosh kotibi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 26-noyabr kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Jahon bojxona tashkiloti bosh kotibi Kunio Mikuriyani qabul qildi.
Mamlakatimiz va ushbu nufuzli xalqaro tuzilma o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Jahon bojxona tashkilotiga 1992-yildan a’zo. Keyingi yillarda mazkur tashkilot bilan hamkorlik sezilarli darajada faollashdi.
2019-yilda hamkorlikning “yo‘l xaritasi” qabul qilindi. Yurtimiz Kioto va Istanbul konvensiyalariga qo‘shildi hamda Savdoga ko‘maklashish global dasturida ishtirok etish to‘g‘risidagi bitimni imzoladi. Uning doirasida 12 ta tadbir o‘tkazilgan.
Tashkilot ko‘magi bilan 2020-yil yanvar oyida “Yagona darcha” avtomatlashtirilgan tizimi, Bojxona nazoratini muvofiqlashtirish bo‘yicha situatsion markaz ishga tushirildi. Yaqinda mamlakatimiz Bojxona laboratoriyasi Jahon bojxona tashkilotining Mintaqaviy laboratoriyasi maqomini oldi.
O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasining Bojxona instituti ushbu xalqaro tuzilmaning Tadqiqotlar dasturida akkreditatsiyadan o‘tdi.
Bojxona xodimlarining malakasini oshirishga ko‘maklashilmoqda. Keyingi bir necha yilda yurtimizning 200 nafardan ziyod bojxonachisi tashkilotning qisqa muddatli o‘quv kurslarida ishtirok etdi.
Bundan tashqari, mintaqaviy hamkorlik rivojlanib bormoqda. Kecha Toshkent shahrida o‘tgan mintaqa mamlakatlari bojxona xizmatlari vakillarining uchrashuvi ham samarali bo‘ldi.
Bosh kotib Kunio Mikuriya bilan uchrashuvda O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasi faoliyatini takomillashtirish va uning samaradorligini oshirish bo‘yicha hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Raqamlashtirish, ilg‘or xalqaro standartlarni joriy etish, intellektual tizimlardan foydalangan holda bojxona postlarini modernizatsiya qilish, korrupsiya, kontrabanda va bojxona sohasidagi qoidabuzarliklarga qarshi kurashish borasidagi normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, mutaxassislar tayyorlash va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma tadbir va loyihalarni amalga oshirish muhim ekani qayd etildi.
Mamlakatimiz Jahon savdo tashkilotiga tez fursatda kirishi bilan bog‘liq masalalarda yaqindan hamkorlik qilish zarur ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Jahon bojxona tashkiloti o‘rtasidagi amaliy sheriklikni kengaytirish bo‘yicha yangi “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан обсудил с генеральным секретарем Всемирной таможенной организации новые направления взаимовыгодного сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 ноября 2021 года принял генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурию, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения направлений взаимовыгодного сотрудничества нашей страны с указанной авторитетной отраслевой международной структурой.
Узбекистан является членом Всемирной таможенной организации с 1992 года. В последние годы отмечается заметная активизация взаимодействия с этой организацией.
В 2019 году была принята «дорожная карта» сотрудничества. Наша страна присоединилась к Киотской и Стамбульской конвенциям, а также подписала Соглашение об участии в Глобальной программе содействия торговле, в рамках которой уже проведено 12 мероприятий.
При содействии Организации с января 2020 года внедрена автоматизированная система «Единое окно», создан Ситуационный центр координации таможенного контроля. На днях наша Таможенная лаборатория получила статус Региональной лаборатории Всемирной таможенной организации.
Таможенный институт Государственного таможенного комитета Узбекистана аккредитован в Программе исследований этой международной структуры.
Оказывается содействие в повышение квалификации таможенных работников. За последние несколько лет свыше 200 сотрудников нашей таможни приняли участие в краткосрочных учебных курсах Организации.
Кроме того, развивается региональное взаимодействие. Вчера в городе Ташкенте плодотворно прошла встреча представителей таможенных служб стран региона.
На встрече с генеральным секретарем Кунио Микурией особое внимание было уделено вопросам сотрудничества в области совершенствования и повышения эффективности деятельности Государственного таможенного комитета Узбекистана.
Подчеркнута важность реализации совместных мероприятий и проектов по цифровизации, внедрению передовых международных стандартов, модернизации таможенных постов на основе применения интеллектуальных систем, совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере борьбы с коррупцией, контрабандой и таможенными нарушениями, подготовке специалистов и других направлениях.
Отмечена необходимость тесного взаимодействия в вопросах скорейшего вступления страны во Всемирную торговую организацию.
Достигнута договоренность о принятии новой «дорожной карты» по расширению практического партнерства между Узбекистаном и Всемирной таможенной организацией.