O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
2021-yil 26-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Elboshini yaqinlashib kelayotgan bayram - Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti kuni bilan tabriklab, mustahkam sog‘lik, farovonlik va yangi zafarlar, birodar Qozog‘iston xalqiga bardavom taraqqiyot va ravnaq tiladi.
Nursulton Nazarboyevning zamonaviy Qozog‘istonni barpo etish, mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzini yuksaltirishdagi tarixiy o‘rni va ulkan shaxsiy hissasi qayd etildi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari bugun yuksak darajaga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Joriy yil boshidan o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshdi, ikki mamlakatning yetakchi kompaniya va korxonalari o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasi kengayib bormoqda. Bugun Turkiston shahrida O‘zbekiston va Qozog‘iston hukumatlari rahbarlari ishtirokida Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va Hududlar forumi o‘tkazilmoqda.
Bundan tashqari, madaniy-gumanitar almashinuvga doir muhim dasturlarni amalga oshirish faol davom ettirilmoqda.
Telefon muloqoti chog‘ida ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi, bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Президент Республики Узбекистан провел телефонный разговор с Первым Президентом Республики Казахстан
26 ноября 2021 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы лидер нашего государства тепло поздравил Елбасы с наступающим Днем Первого Президента Республики Казахстан, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и новых успехов, а также дальнейшего прогресса и процветания братскому казахстанскому народу.
Подчеркнуты историческая роль и огромный личный вклад Нурсултана Назарбаева в становление и развитие современного Казахстана, повышение авторитета страны на международной арене.
С удовлетворением отмечен нынешний высокий уровень двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С начала года на 40 процентов выросли объемы взаимного товарооборота, расширяются масштабы промышленной кооперации ведущих компаний и предприятий двух стран. Сегодня в городе Туркестане проходят мероприятия очередного заседания совместной Межправительственной комиссии и Форума регионов с участием глав правительств Узбекистана и Казахстана.
Кроме того, продолжается активная реализация важных программ культурно-гуманитарного обмена.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки и регионального сотрудничества, рассмотрен график предстоящих встреч на высшем уровне.