O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining o‘rinbosarini qabul qildi
2021-yil 24-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining o‘rinbosari, BMT Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi ijrochi direktori Gada Valini qabul qildi.
Uchrashuvda global va mintaqaviy xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf va xatarlarga qarshi kurashish sohasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va BMTning ushbu ixtisoslashgan bo‘linmasi o‘rtasidagi amaliy hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani va samarali tus olgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatimizda 1995-yildan buyon boshqarmaning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi faoliyat yuritmoqda. Uning faol ishtirokida keyingi bir necha yilda amaldagi mintaqaviy dastur doirasida umumiy qiymati 24 million dollarlik moliyaviy-texnik ko‘mak loyihalari bajarildi va amalga oshirilmoqda.
Gada Valining tashrifi doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun 2022-2025-yillarga mo‘ljallangan yangi mintaqaviy hamkorlik dasturi qabul qilindi, ushbu dasturda beshta ustuvor yo‘nalishda 90 million dollarlik tadbir va loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, shu kunlarda Samarqand shahrida Yoshlarning giyohvand moddalarga qarshi mintaqaviy tarmog‘i ishga tushiriladi hamda Buxoro shahrida Odam savdosiga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkaziladi.
Uchrashuvda narkotiklarning noqonuniy aylanmasi, uyushgan jinoyatchilik va xalqaro terrorizmga qarshi kurashish sohasida, korrupsiyaga qarshi kurashish maqsadida elektron platforma joriy qilish va boshqa yo‘nalishlarda sheriklik va o‘zaro muvofiqlashuvni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mintaqadagi vaziyatga alohida e’tibor qaratilib, Afg‘onistonda gumanitar inqirozning oldini olish va ushbu mamlakatga amaliy yordam ko‘rsatish uchun xalqaro hamjamiyatning muvofiqlashgan sa’y-harakatlari muhim ekani ta’kidlandi.
Mamlakatimizning BMT boshqarmasi bilan tizimli va ko‘p qirrali hamkorligini mustahkamlashga doir qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.

President of Uzbekistan receives the Under-Secretary-General of the United Nations
On November 24, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Under-Secretary-General of the United Nations, Executive Director of the UN Office on Drugs and Crime Ghada Waly, arriving in Uzbekistan on a working visit.
The current issues of interaction in combating modern challenges and threats to global and regional security were considered.
The achieved high level and productive nature of practical cooperation of Uzbekistan with the UNODC was noted with satisfaction.
A representative office of the Office for Central Asia has been operating in Uzbekistan since 1995. With the active participation of the office, over the past few years, projects of financial and technical assistance worth $24 million have been implemented within the framework of the current regional program.
During the visit of Ms. Ghada Waly, a new regional cooperation program has been adopted for Central Asia for 2022-2025, which provides for the joint implementation of activities and projects in five priority areas for $90 million.
These days the Regional Youth Network against Drugs will be launched in the city of Samarkand. An International Conference on Combating Trafficking in Human Beings will be held in the city of Bukhara.
Issues of further enhancing partnerships and coordinating interaction in the fight against drug trafficking, organized crime and international terrorism, the introduction of an electronic platform to combat corruption and other areas were discussed at the meeting.
The main attention was paid to the development of the situation in the region, the importance of coordinated international efforts to prevent a humanitarian crisis in Afghanistan and provide practical assistance to this country.
An agreement was reached on the preparation of a joint roadmap to strengthen the systemic and multifaceted cooperation of Uzbekistan with the UNODC.