O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining o‘rinbosarini qabul qildi
2021-yil 24-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining o‘rinbosari, BMT Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi ijrochi direktori Gada Valini qabul qildi.
Uchrashuvda global va mintaqaviy xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf va xatarlarga qarshi kurashish sohasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va BMTning ushbu ixtisoslashgan bo‘linmasi o‘rtasidagi amaliy hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani va samarali tus olgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatimizda 1995-yildan buyon boshqarmaning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi faoliyat yuritmoqda. Uning faol ishtirokida keyingi bir necha yilda amaldagi mintaqaviy dastur doirasida umumiy qiymati 24 million dollarlik moliyaviy-texnik ko‘mak loyihalari bajarildi va amalga oshirilmoqda.
Gada Valining tashrifi doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun 2022-2025-yillarga mo‘ljallangan yangi mintaqaviy hamkorlik dasturi qabul qilindi, ushbu dasturda beshta ustuvor yo‘nalishda 90 million dollarlik tadbir va loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, shu kunlarda Samarqand shahrida Yoshlarning giyohvand moddalarga qarshi mintaqaviy tarmog‘i ishga tushiriladi hamda Buxoro shahrida Odam savdosiga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkaziladi.
Uchrashuvda narkotiklarning noqonuniy aylanmasi, uyushgan jinoyatchilik va xalqaro terrorizmga qarshi kurashish sohasida, korrupsiyaga qarshi kurashish maqsadida elektron platforma joriy qilish va boshqa yo‘nalishlarda sheriklik va o‘zaro muvofiqlashuvni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mintaqadagi vaziyatga alohida e’tibor qaratilib, Afg‘onistonda gumanitar inqirozning oldini olish va ushbu mamlakatga amaliy yordam ko‘rsatish uchun xalqaro hamjamiyatning muvofiqlashgan sa’y-harakatlari muhim ekani ta’kidlandi.
Mamlakatimizning BMT boshqarmasi bilan tizimli va ko‘p qirrali hamkorligini mustahkamlashga doir qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 ноября 2021 года принял заместителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, исполнительного директора Управления ООН по наркотикам и преступности Гаду Вали, пребывающую в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены актуальные вопросы взаимодействия в сфере борьбы с современными вызовами и угрозами глобальной и региональной безопасности.
С удовлетворением отмечен достигнутый высокий уровень и продуктивный характер практического сотрудничества Узбекистана с данным специализированным подразделением ООН.
В нашей стране с 1995 года действует представительство Управления по Центральной Азии. При его активном участии за последние несколько лет в рамках действующей региональной программы реализованы и осуществляются проекты финансово-технического содействия на общую сумму 24 миллиона долларов.
В ходе настоящего визита Гады Вали была принята новая региональная Программа сотрудничества для стран Центральной Азии на 2022-2025 годы, предусматривающая совместное осуществление мероприятий и проектов по пяти приоритетным направлениям на сумму 90 миллионов долларов.
Кроме того, в эти дни состоится запуск Региональной молодежной сети против наркотиков в городе Самарканде и пройдет Международная конференция по борьбе с торговлей людьми в городе Бухаре.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего расширения партнерства и координации взаимодействия по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, организованной преступностью и международным терроризмом, внедрению электронной платформы в целях противодействия коррупции и другим направлениям.
Особое внимание было уделено развитию ситуации в регионе, важности скоординированных международных усилий для предотвращения гуманитарного кризиса в Афганистане и оказания практической помощи этой стране.
По итогам достигнута договоренность о подготовке совместной «дорожной карты» по укреплению системного и многопланового сотрудничества нашей страны с Управлением ООН.