O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga uning joriy yil 24-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan Prezident saylovida g‘alaba qozongani munosabati bilan xorijiy davlatlar, hukumatlar va parlamentlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlaridan samimiy qutlovlar kelmoqda. Ularda davlatimiz rahbariga mustahkam sog‘lik, omonlik va muvaffaqiyatlar, O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik, taraqqiyot hamda farovonlik tilaklari bildirilgan.
Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylariga
Hurmatli Prezident janoblari!
Sizni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga qayta saylanganingiz bilan muborakbod etishga ijozat bergaysiz.
Joriy yil mart oyida Toshkentda samarali fikr almashganimiz va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi Strategik sheriklik to‘g‘risidagi bayonotni imzolaganimizdan mamnunman. Turkiy Kengash doirasidagi hamkorligimiz Vengriya va O‘zbekiston o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga yangi sur’at bag‘ishlaydi. Ishontirib aytamanki, mening Hukumatim ikki tomonlama munosabatlarimizni rivojlantirib borishda har doimgidek qat’iydir.
Kelgusi yilda Budapeshtda rasmiy tashrif doirasida Prezident janoblari bilan shaxsan uchrashishdan umidvorman hamda ushbu tashrif munosabatlarimizni mustahkamlash uchun yana bir imkoniyat bo‘lishiga ishonaman.
Oldingizda turgan mas’uliyatli vazifalarni ro‘yobga chiqarishda Sizga omad va mustahkam sog‘lik tilayman!
Viktor Orban,
Vengriya Bosh vaziri
Hurmatli Shavkat Miromonovich!
Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi nomidan va shaxsan o‘z nomimdan Sizni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga qayta saylanganingiz bilan tabriklayman.
Prezident saylovi natijalari mamlakatingiz fuqarolari Sizning iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va odamlar farovonligini oshirishga qaratilgan siyosatingiz va bunyodkorlik ishlaringizni to‘liq qo‘llab-quvvatlayotganini yaqqol tasdiqlab turibdi.
Sizning Prezident lavozimidagi muvaffaqiyatli faoliyatingiz davrida O‘zbekiston ijtimoiy-iqtisodiy, gumanitar va boshqa sohalarda xalqaro e’tirofga sazovor bo‘lgan, respublikaning jahon sahnasidagi nufuzini mustahkamlagan ulkan yutuqlarga erishdi.
Sizga berilgan ovozlar soni mutlaq ko‘pchilikni tashkil etgani O‘zbekiston xalqi o‘z Prezidentiga cheksiz ishonch bildirganini aniq-ravshan ko‘rsatdi. Bu fidokorona mehnatingiz va Vatanga xizmatingiz uchun berilgan eng yuksak mukofotdir.
Parlamentlarimiz o‘rtasidagi konstruktiv va ochiq muloqot mamlakatlarimiz hamkorligida to‘plangan boy tajribaning uzviy qismidir. Ishonchim komil, Sizning bebaho ko‘magingiz bilan hamkorlikning ushbu muhim yo‘nalishi bundan buyon ham Rossiya-O‘zbekiston aloqalarining barcha sohalarini jadallashtirishning samarali vositasi bo‘lib qoladi.
Sizga, muhtaram Shavkat Miromonovich, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va oliy davlat lavozimidagi faoliyatingizga muvaffaqiyatlar tilayman. Tajribangiz, izchillik va intiluvchanligingiz O‘zbekiston Respublikasi xalqining farovonligi yo‘lidagi sermahsul ishlar uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilsin.
Sizga bo‘lgan yuksak hurmat-ehtiromimni qabul qilgaysiz.
Valentina Matviyenko,
Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi
Federatsiya Kengashi Raisi
Muhtaram Shavkat Miromonovich!
MDH Ijroiya qo‘mitasiga qaytib, yana bir bor Sizni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovidagi ishonchli g‘alabangiz bilan tabriklashni istardim.
MDHning kuzatuvchilar missiyasi rahbari sifatida mamlakatingiz aksariyat fuqarolarining Sizga bo‘lgan ishonchi yuqori darajada ekaniga yana bir bor amin bo‘ldim.
Sizning davlat rahbari sifatidagi faoliyatingiz O‘zbekiston Respublikasining izchil taraqqiyotiga, xalqaro maydondagi o‘rni yanada mustahkamlanishiga, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi makonidagi integratsiya jarayonlari chuqurlashishiga bundan buyon ham xizmat qilishiga qat’iy ishonaman.
Fursatdan foydalanib, MDH kuzatuvchilari missiyasining faoliyatiga yaratilgan hamda saylov kampaniyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishning barcha bosqichlarida xolisona monitoringni amalga oshirish imkonini bergan qulay sharoitlar uchun tashakkur bildiraman.
Siz bilan shaxsan uchrashish hamda Markaziy Osiyo mintaqasidagi tashqi va ichki vaziyatning dolzarb masalalari, O‘zbekiston Respublikasining bugungi rivojlanishi va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi muammolari yuzasidan ochiq suhbatlashish imkoniyati uchun chin dildan minnatdorman.
Prezidentlikka saylovdagi g‘alabangiz munosabati bilan samimiy tabriklarimni yo‘llash bilan bir qatorda Sizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, O‘zbekiston xalqi farovonligi yo‘lidagi faoliyatingizga muvaffaqiyatlar tilayman.
Sergey Lebedev,
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi
Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi
Sizni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga qayta saylanganingiz munosabati bilan tabriklashga ijozat bergaysiz. 2021-yil iyul oyida O‘zbekistonga tashrifim davomida yurtingizning otashin mehri va mehmondo‘stligidan bahramand bo‘lib, uning iqtisodiy taraqqiyotiga guvoh bo‘ldim.
O‘zbekiston Respublikasi Jahon bojxona tashkilotining (JBT) yaqin hamkori hamda xalqaro savdoni qo‘llab-quvvatlash va ta’minlash ishiga sodiq bo‘lib qolishiga ishonaman.
JBT ushbu sheriklikni yuksak qadrlaydi, Sizning O‘zbekiston va qo‘shni mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, mintaqadagi aloqalarni kengaytirishga muhim hissa qo‘shayotganingizni olqishlaydi.
Administratsiyangizga yuklatilgan muhim vazifalarni bajarishda Sizga har tomonlama muvaffaqiyat tilayman.
Prezident janoblari, eng ezgu tilaklarim va Sizga bo‘lgan yuksak ehtiromimni qabul qiling.
Kunio Mikuriya,
Jahon bojxona tashkiloti bosh kotibi
Janobi Oliylari!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va davlat rahbari lavozimiga qayta saylanganingiz to‘g‘risidagi xabarni katta mamnuniyat bilan qabul qildim. Ushbu muhim voqea – O‘zbekiston xalqi Sizga yana bir bor ishonch bildirgani bilan chin qalbimdan muborakbod etaman. Sizning oqilona va chuqur o‘ylangan rahbarligingizda O‘zbekiston aholisi bundan buyon ham katta erkinliklar va farovon turmushdan bahramand bo‘lishiga ishonchim komil.
O‘zbekiston Parlamentlararo ittifoqning juda faol a’zosidir, ushbu hamkorlik yanada mustahkamlanishidan umidvorman. Janobi Oliylari, Siz ham bu intilishni qo‘llab-quvvatlashingizga ishonaman, shu sababli hamkorligimizni yanada yuksak darajaga olib chiqishimizga umid qilaman.
Sizni yana bir bor tabriklayman va omad tilayman. Yaqin fursatda Siz bilan uchrashish imkoniyatini orziqib kutaman.
Samimiy hurmat bilan
Marting Chungong,
Parlamentlararo ittifoq bosh kotibi
Prezident Janobi Oliylari,
Turkiy tilli davlatlar hamkorlik Kengashi nomidan va shaxsan o‘z nomimdan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida qozonilgan ishonchli g‘alabangiz munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Kuni kecha bo‘lib o‘tgan saylovda xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar, shu jumladan, Turkiy Kengashdan kuzatuv missiyalari ishtirok etib, mazkur muhim siyosiy tadbir xalqaro miqyosda e’tirof etilgan standartlarga muvofiq o‘tganiga guvoh bo‘ldilar.
Mazkur saylov O‘zbekiston xalqining yana bir bor fidoyiligi, shijoati va faolligini namoyon etgan bo‘lsa, ovoz berish natijalari qardosh xalqning Yangi O‘zbekistonda Siz Janobi Oliylarining rahbarligi ostida amalga oshirilayotgan islohotlarni naqadar qo‘llab-quvvatlayotganini to‘liq tasdiqladi.
Fursatdan foydalanib, Siz Janobi Oliylariga Turkiy Kengash faoliyatini doimiy qo‘llab-quvvatlayotganingiz va turkiy davlatlar o‘rtasidagi ko‘p tomonlama munosabatlarni rivojlantirish va mustahkamlashga qo‘shayotgan bebaho hissangiz uchun minnatdorlik bildirib, Sizga sihat-salomatlik, baxt-saodat va muvaffaqiyat hamda qardosh O‘zbekiston xalqiga tinchlik va ravnaq tilayman.

Искренние поздравления
По случаю победы на состоявшихся 24 октября текущего года президентских выборах на имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают поздравления от глав государств, правительств и парламентов зарубежных стран, руководителей авторитетных международных организаций. В них выражаются искренние пожелания крепкого здоровья, благополучия и успехов главе нашего государства, а также мира, прогресса и процветания народу Узбекистана.
господину Шавкату Мирзиёеву,
Уважаемый господин Президент!
Прошу разрешить поздравить Вас с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Я рад плодотворному обмену мнениями в Ташкенте в марте этого года и подписанию Заявления о стратегическом партнерстве между нашими странами. Убежден, что наше сотрудничество в рамках Тюркского Совета придаст дополнительный импульс укреплению дружественных отношений между Венгрией и Узбекистаном. Уверяю Вас, что мое Правительство неизменно, по-прежнему, привержено постоянному развитию наших двухсторонних отношений.
Уверен, что в следующем году я смогу лично встретить господина Президента в Будапеште в рамках официального визита, который предоставит еще одну возможность для углубления наших отношений.
Желаю удачи и крепкого здоровья для выполнения стоящих перед Вами ответственных задач!
Виктор Орбан,
Премьер-министр Венгрии
Уважаемый Шавкат Миромонович!
От имени Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации и от себя лично поздравляю Вас с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Итоги президентских выборов убедительно свидетельствуют о безоговорочной поддержке гражданами страны Вашего политического курса и созидательной работы, направленной на обеспечение экономического роста и повышение благосостояния людей.
За время Вашей успешной деятельности на посту Президента Узбекистан продемонстрировал впечатляющие достижения в социально-экономической, гуманитарной и других сферах, получившие международное признание и укрепившие авторитет республики на мировой арене.
Абсолютное число голосов, отданных за Вашу кандидатуру, наглядно показало безграничное доверие, которое народ Узбекистана выразил своему Президенту. Это высшая награда для государственного деятеля, полученная Вами за самоотверженный труд и служение Родине.
Богатый опыт сотрудничества, накопленный нашими странами, традиционно включает конструктивный и открытый диалог по парламентской линии. Убеждена, что при Вашей неоценимой поддержке это важное направление взаимодействия и впредь будет эффективным инструментом для интенсификации всего комплекса российско-узбекистанских связей.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, благополучия и успехов в деятельности на высшем государственном посту. Пусть Ваши опыт, последовательность и целеустремленность служат надежным фундаментом для плодотворной работы на благо народа Республики Узбекистан.
Примите уверения в моем самом высоком уважении.
Валентина Матвиенко,
Председатель Совета Федерации
Федерального Собрания Российской Федерации
Глубокоуважаемый Шавкат Миромонович!
По возвращении в Исполнительный комитет СНГ хотел бы еще раз сердечно поздравить Вас с убедительной победой на выборах Президента Республики Узбекистан.
Как глава миссии наблюдателей от СНГ я в очередной раз стал свидетелем высокого уровня доверия, которым Вы пользуетесь у подавляющего большинства граждан своей страны.
Глубоко убежден, что Ваша деятельность в качестве главы государства будет и далее способствовать поступательному развитию Республики Узбекистан, укреплению ее позиций на международной арене, а также углублению интеграционных процессов на пространстве Содружества Независимых Государств.
Пользуясь случаем, выражаю признательность за созданные благоприятные условия для работы миссии наблюдателей от СНГ, позволившие осуществлять объективный мониторинг на всех этапах подготовки и проведения избирательной кампании.
Искренне благодарен за возможность личной встречи с Вами и откровенную беседу по актуальным вопросам внешней и внутренней обстановки в Центрально-Азиатском регионе, о развитии Республики Узбекистан на современном этапе и проблемам Содружества Независимых Государств.
К словам сердечных поздравлений с победой на президентских выборах присоединяю пожелания доброго здоровья, благополучия и успехов в вашей работе во благо народа Узбекистана.
Сергей Лебедев,
председатель Исполнительного комитета –
Исполнительный секретарь
Содружества Независимых Государств
Уважаемый господин Президент,
Позвольте поздравить Вас с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан. Во время моего недавнего визита в Узбекистан в июле 2021 года я наслаждался теплом и гостеприимством, которые может предложить Ваша страна, и имел возможность стать свидетелем экономического развития республики.
Я уверен, что Республика Узбекистан останется близким партнером Всемирной таможенной организации (ВТамО) и сохранит приверженность содействию и обеспечению международной торговли.
ВТамО высоко ценит это партнерство и приветствует Вашу важную роль в укреплении сотрудничества между Узбекистаном и соседними странами, что является хорошим примером расширения связей в регионе.
Я желаю Вам всяческих успехов в дальнейшем выполнении основных обязанностей, возложенных на Вашу Администрацию.
Примите, господин Президент, мои наилучшие пожелания и заверения в моем самом высоком уважении.
Кунио Микурия,
генеральный секретарь
Всемирной таможенной организации
Ваше Превосходительство,
С чувством глубоко удовлетворения воспринял новость о Вашем переизбрании на высокую должность Президента и главы государства Республики Узбекистан. По этому знаменательному случаю хотел бы от всей души поздравить Вас с тем доверием, которое вновь подтвердил Вам народ Узбекистана. Убежден, что в соответствии с Вашим переизбранием жители Узбекистана будут и дальше пользоваться большими свободами и благополучием благодаря Вашему мудрому и глубоко продуманному руководству.
Узбекистан является очень активным членом Межпарламентского союза, и я рассчитываю на укрепление этого сотрудничества. Уверен, что это стремление разделяете и Вы, Ваше Превосходительство, и поэтому надеюсь, что мы сможем поднять наше сотрудничество на еще более высокий уровень.
Еще раз поздравляю и хочу пожелать Вам успехов. С нетерпением жду встречи с Вами в ближайшее время.
С искренним уважением,
Мартинг Чунгонг,
Межпарламентского союза
Ваше Превосходительство Президент,
Примите сердечные поздравления от имени Совета сотрудничества тюркоязычных государств и от меня лично по случаю вашей убедительной победы на выборах Президента Республики Узбекистан.
Миссии наблюдателей от иностранных государств и международных организаций, в том числе Тюркского Совета, принимавшие участие в состоявшихся недавно выборах, смогли убедиться в том, что данное важное политические мероприятие прошло в соответствии с общепризнанными международными стандартами.
Эти выборы вновь продемонстрировали самоотверженность, энергичность и активность народа Узбекистана, а итоги голосовани полностью подтвердили широкую поддержку братским узбекским народом реформ, проводимых в Новом Узбекистане под руководством Вашего Превосходительства.
Пользуясь случаем, выражаю Вашему Превосходительству благодарность за Вашу постоянную поддержку деятельности Тюркского Совета и бесценный вклад в развитие и укрепление многосторонних отношений между тюркоязычным государствами, желаю Вам крепкого здоровья, счастья и успехов, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания.