Turkmaniston Prezidenti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov 2021-yil 4-5-oktabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Bo‘lajak oliy darajali uchrashuv kun tartibiga O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini kengaytirish va mustahkamlash masalalari kiritilgan.
Asosiy e’tibor savdo, transport va tranzit, energetika sohalaridagi iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish, madaniy-gumanitar almashinuv bo‘yicha qo‘shma dasturlarni amalga oshirishga qaratilishi kutilmoqda.
Davlat rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashadilar.
Tashrif doirasida qator ikki tomonlama tadbirlar, shu jumladan Iqtisodiy forum o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonotini qabul qilish, ko‘p qirrali sheriklikni jadallashtirishga qaratilgan hujjat va shartnomalarning salmoqli to‘plamini imzolash ko‘zda tutilgan.

Президент Туркменистана посетит Узбекистан с официальным визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4-5 октября 2021 года Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов посетит нашу страну с официальным визитом.
В повестку дня предстоящей встречи на высшем уровне включены вопросы расширения и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Ожидается, что основное внимание будет уделено дальнейшему наращиванию экономического взаимодействия, прежде всего в сферах торговли, транспорта и транзита, энергетики, продвижению проектов кооперации в промышленности, сельском и водном хозяйстве, активизации контактов между регионами двух стран, реализации совместных программ культурно-гуманитарного обмена.
Лидеры стран также обменяются мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального сотрудничества.
В рамках визита планируется проведение ряда двусторонних мероприятий, в том числе Экономического форума.
По итогам переговоров предусматривается принятие Совместного заявления глав государств, подписание солидного пакета документов и контрактов, направленных на интенсификацию многопланового партнерства.