Shavkat Mirziyoyev Si Szinpinni tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinga milliy bayram - XXR tashkil topgan kun munosabati bilan. Davlatimiz rahbari Xitoy yetakchisiga mustaham sog‘lik, oilaviy baxt va katta muvaffaqiyatlar, do‘st Xitoy xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
“Xitoyning global xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, yangi tahdid va xatarlarga, shu jumladan iqlim o‘zgarishi va COVID-19 pandemiyasiga qarshi samarali kurashishdagi faol sa’y-harakatlari va salmoqli hissasi eng yuksak e’tirofga munosib.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro hurmat, ishonch va qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
O‘rtamizdagi do‘stona, o‘zaro ishonchga asoslangan mustahkam shaxsiy munosabatlarimizni chin dildan e’zozlayman. Sizning ko‘p qirrali O‘zbekiston-Xitoy hamkorligiga qaratayotgan alohida e’tiboringizni yuksak qadrlayman.
Ishonchim komil, Sizning bo‘lajak davlat tashrifingiz va Shanxay hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi sammitida ishtirokingiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng ko‘lamli sheriklikni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi”, - deyiladi maktubda.

Shavkat Mirziyoyev congratulates Xi Jinping
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has sent a congratulations letter to the President of the People’s Republic of China Xi Jinping on the occasion of the National Day of the PRC. The Head of the state wished the Leader of China good health, family well-being and great success, and the friendly Chinese people – peace and prosperity.
“The active efforts and significant contribution of China to ensuring global security and stability, as well as effectively countering new challenges and threats, including climate change and the COVID-19 pandemic, deserve the highest praise.
With deep satisfaction, I would like to note the dynamically developing friendship and comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and China in recent years, based on the principles of mutual respect, trust and support.
I sincerely value the strong, friendly and trusting personal relationship that has developed between us. I highly appreciate Your special attention to the multifaceted cooperation between Uzbekistan and China.
I am convinced that Your upcoming state visit and participation in the summit of the Shanghai Cooperation Organization in Uzbekistan will help bring the full-scale partnership of our countries to a new stage of development”, is noted in the letter.