O‘zbekiston Prezidenti Rossiyaning VTB banki bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikdagi imkoniyatlarni qayd etdi
2021-yil 30-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent iqtisodiy forumi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan “VTB” banki prezidenti – boshqaruvi raisi Andrey Kostinni qabul qildi.
Uchrashuvda mamlakatimiz korxonalarining Rossiyadagi eng yirik bank institutlaridan biri bilan o‘zaro manfaatli investitsiyaviy va moliyaviy hamkorligini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Forum doirasida Navoiy kon-metallurgiya kombinatining loyihalari uchun 1 milliard dollarlik kredit liniyasini ajratish to‘g‘risidagi birinchi bitim imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bundan tashqari, industriallashtirish va infratuzilmani modernizatsiya qilish loyihalarini amalga oshirish va moliyalashtirishni kengaytirishdagi mavjud imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Amaliy hamkorlikni ilgari surish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана отметил возможности взаимовыгодного сотрудничества с российским банком ВТБ
30 сентября 2021 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента-председателя правления банка ВТБ Андрея Костина, пребывающего в нашей стране в рамках программы Ташкентского экономического форума.
На встрече были рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного инвестиционного и финансового сотрудничества отечественных предприятий с одним из крупнейших банковских институтов России.
С удовлетворением отмечено подписание в рамках форума первого Соглашения о выделении кредитной линии для проектов Навоийского горно-металлургического комбината на сумму 1 миллиард долларов.
Кроме того, подчеркнуты возможности расширения партнёрства в реализации и финансировании проектов индустриализации и модернизации инфраструктуры.
Достигнута договоренность о подготовке совместной «Дорожной карты» по продвижению практического сотрудничества.