O‘zbekiston Prezidenti Rossiyaning VTB banki bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikdagi imkoniyatlarni qayd etdi
2021-yil 30-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent iqtisodiy forumi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan “VTB” banki prezidenti – boshqaruvi raisi Andrey Kostinni qabul qildi.
Uchrashuvda mamlakatimiz korxonalarining Rossiyadagi eng yirik bank institutlaridan biri bilan o‘zaro manfaatli investitsiyaviy va moliyaviy hamkorligini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Forum doirasida Navoiy kon-metallurgiya kombinatining loyihalari uchun 1 milliard dollarlik kredit liniyasini ajratish to‘g‘risidagi birinchi bitim imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bundan tashqari, industriallashtirish va infratuzilmani modernizatsiya qilish loyihalarini amalga oshirish va moliyalashtirishni kengaytirishdagi mavjud imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Amaliy hamkorlikni ilgari surish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.

President of Uzbekistan receives the President and Chairman of VTB Bank Management Board
On September 30, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the President and Chairman of VTB Bank Management Board Andrey Kostin, who is visiting Uzbekistan within the framework of Tashkent Economic Forum.
The development of mutually beneficial investment and financial cooperation between domestic enterprises and one of the largest banking institutions of Russia was discussed at the meeting.
The signing of the first Agreement on the allocation of a credit line for the projects of Navoi Mining and Metallurgical Plant in the amount of $1 billion was noted with satisfaction.
The possibilities of enhancing partnership in the implementation and financing of industrialization and infrastructure modernization projects were emphasized.