O‘zbekiston Prezidenti: Beqiyos imkoniyatlarni yaratib bergan istiqlolimiz jonajon Vatanimizning shonli tarixida hamisha eng yorqin, o‘chmas sahifa bo‘lib qoladi
Mamlakatimiz mustaqilligining har bir yili qadrli, salmoqli. 30 yillik esa bu tarixni o‘zida qamragan yanada shonli sana. Shu kunlarda xalqimiz mazkur ayyomni zo‘r shodu xurramlik bilan nishonlamoqda.
Bu yilgi bayram tantanasi shu sanaga bag‘ishlab bunyod etilgan “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlab, butun xalqimizni mustaqillikning 30 yillik bayrami bilan tabrikladi.
– Barchamizga ayonki, el-yurtimiz asrlar davomida ozod va erkin hayotni, adolatli jamiyatni orzu qilib yashadi. Bu muqaddas maqsad yo‘lida jon olib, jon berib kurashdi, mashaqqatli sinovlarni mardona yengib o‘tdi. Xalqimiz qalbidagi hurriyat sari ezgu intilishni hech qanday bosqin, zulm va zo‘ravonliklar yo‘qota olmadi. 1991-yil 31-avgust kuni mamlakatimiz hayoti va taqdirida tub burilish yasagan, tom ma’nodagi buyuk tarixiy voqea yuz berdi. Necha yuz yillar davomida kelajakka katta umid va ishonch bilan qarab, hamisha sabr-matonat bilan yashagan xalqimiz ulug‘ orzusiga erishdi – o‘zining davlat mustaqilligini qo‘lga kiritdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston mustaqilligini e’lon qilib, tariximizning eng murakkab va og‘ir davrlarida davlatimizni boshqargan Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovni, uning rahbarligida amalga oshirilgan ulkan ishlarni esga oldi.
Istiqlol yillarida yurtimizda yangi davlat va jamiyat qurildi. Zamonaviy davlatchilik asoslari, qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi va sud hokimiyatlari shakllandi. Qadimiy tariximiz, boy madaniy merosimiz, milliy-diniy qadriyatlarimiz, o‘zligimiz tiklandi. Vatanimiz jahon hamjamiyatidan munosib o‘rin egalladi.
Inson huquqlari va qonuniy manfaatlarini, so‘z va vijdon erkinligini ta’minlashga alohida e’tibor berilmoqda. Inson huquqlari bo‘yicha Milliy strategiya qabul qilindi. Ko‘p yillardan buyon jiddiy muammo bo‘lib kelgan majburiy va bolalar mehnati to‘liq tugatildi.
O‘zbekiston Respublikasi tarixda ilk bor Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha kengashi a’zoligiga saylandi. Bu esa ushbu yo‘nalishdagi islohotlarimiz xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilayotganining yaqqol tasdig‘idir.
Oxirgi besh yil keskin sinovlar davri bo‘ldi. Ayniqsa, 2020-yili boshlangan koronavirus pandemiyasi va shu sababli kelib chiqqan iqtisodiy inqiroz global dunyoning ajralmas qismi sifatida O‘zbekiston uchun ham jiddiy muammolarni yuzaga keltirdi.
– Yaratganning inoyati, el-yurtimizning ahilligi va fidokorona mehnati bilan bu mashaqqatli sinovlarni mardona yengib o‘tmoqdamiz. Mamlakatimizda olib borilayotgan jadal va keng ko‘lamli islohotlar yurtimizda yangi davrni – yangi O‘zbekiston davrini boshlab berdi, – dech ta’kidladi Prezident.
Bu asosiy iqtisodiy ko‘rsatkichlarda ham namoyon. Xususan, 2017-2020-yillarda mamlakatimizning iqtisodiy o‘sish darajasi 18,3 foizni tashkil etib, yalpi ichki mahsulot 60 milliard dollarga yetdi. Tashqi savdo aylanmasi 2016-yildagi 24 milliard dollardan 2020-yilda 36 milliard dollarga ko‘paydi.
Ishbilarmon doiralarning mamlakatimizga ishonchi ortdi. Investitsiyalarning umumiy hajmi qisqa muddatda 2,1 martaga, shu jumladan, xorijiy investitsiyalar hajmi 3 barobarga yaqin o‘sdi.
Joylarda yirik zavodlar, kichik sanoat zonalari, infratuzilma inshootlari, IT-parklar ishga tushirildi. Sanoat va qishloq xo‘jaligida klaster tizimi yo‘lga qo‘yildi. Tadbirkorlik har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani aholini ish bilan ta’minlashda muhim omil bo‘lmoqda.
- Bugun ishonch bilan ayta olamizki, O‘zbekiston uchun global inqirozning og‘ir damlari ortda qolmoqda, - dedi davlat rahbari.
Iqtisodiyot rivojini aholining real yalpi daromadi 2016-yilga nisbatan 28 foizga o‘sganida ham ko‘rish mumkin. Islohotlar doirasida qabul qilingan yirik dasturlar aholi farovonligini oshirishga xizmat qilmoqda.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari natijasida ko‘p joylar qurilib, ta’mirlandi. 2017-2020-yillar davomida 140 mingdan ziyod arzon va sifatli uy-joylar bunyod etildi. Ushbu ko‘rsatkich 2016-yilga nisbatan qariyb 11 baravarga ko‘p.
Ijtimoiy sohalarda amalga oshirilgan ishlar ham qayd etildi. Birlamchi va shoshilich tibbiy yordam tizimi sifat jihatidan o‘zgardi. Ixtisoslashgan tibbiy markazlar, ko‘plab klinikalar barpo etildi. O‘z vaqtida ko‘rilgan choralar tufayli koronavirus pandemiyasiga qarshi samarali kurashildi.
Ta’lim sohasidagi natijalarni alohida ta’kidlash joiz. Avvalo, maktabgacha ta’limga alohida e’tibor qaratilib, bu boradagi qamrov darajasi 62 foizga yetdi.
Yangi turdagi ta’lim maskanlari, xususan, Prezident maktablari, ijod maktablari, ixtisoslashgan maktablar faoliyati yo‘lga qo‘yilmoqda. Birgina joriy yilda matematika fani bo‘yicha 56 ta, kimyo-biologiya fani bo‘yicha 28 ta, informatika va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha 14 ta ana shunday maktablar tashkil etildi.
So‘nggi besh yilda 64 ta yangi oliy ta’lim muassasasi tashkil etilib, ularning soni 141 taga yetkazildi. Qabul kvotasi 3 barobar oshirildi. Endilikda bitiruvchi yoshlarni oliy ta’lim bilan qamrab olish darajasi 2016-yilgi 9 foizdan 28 foizga yetkazildi. Bundan tashqari, yoshlar talab yuqori bo‘lgan zamonaviy kasb-hunarlarga o‘rgatilmoqda.
Tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish borasidagi ishlarning ahamiyati qayd etib o‘tildi.
Oxirgi yillardagi ochiq va pragmatik tashqi siyosat tufayli mamlakatimizning mintaqa va jahon miqyosidagi nufuzi oshdi. Dunyoda O‘zbekistonga nisbatan ishonch ruhi va hamkorlikka intilish tamoyillari kuchaydi.
Mintaqamizda do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari yo‘lga qo‘yilgani natijasida jahon siyosatshunosligida “Markaziy Osiyo ruhi” degan ibora paydo bo‘ldi.
So‘nggi kunlarda Afg‘onistonda yuz berayotgan voqealarga ham to‘talib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston ushbu mamlakatda tezroq tinchlik va barqarorlik o‘rnatilishi tarafdori ekanini, hokimiyat tranziti xalqaro huquqning umume’tirof etilgan me’yorlarini inobatga olgan holda, milliy kelishuv asosida tinch yo‘l bilan amalga oshirilishi muhimligini ta’kidladi.
Prezidentimiz bayram tadbirida qatnashgan xorijiy davlatlar elchilari, xalqaro tashkilotlar vakillari va chet ellik sheriklarni ham qutlab, ezgu tilaklarini bildirdi.
Mamlakatimizdagi islohotlar muqarrar tus olgani, xalqimiz ularni qo‘llab-quvvatlab, faol ishtirokchisiga aylangani ta’kidlandi.
– Oradan hali qancha yillar, asrlar o‘tadi. Yurtimizda yangi-yangi avlodlar dunyoga keladi. Milliy davlatchiligimizni tiklab, bizga taraqqiyot va farovonlikka erishish yo‘lida mana shunday beqiyos imkoniyatlarni yaratib bergan istiqlolimiz jonajon Vatanimizning shonli tarixida hamisha eng yorqin, o‘chmas sahifa bo‘lib qoladi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.

President of Uzbekistan: Our independence, which opened up such unprecedented opportunities, will always be the brightest, unfading page in the glorious history of our beloved Motherland
Each year of independent development has left a significant mark on Uzbekistan’s history. Today the country is on the verge of the most important milestone – the 30th anniversary of independence. People of the country are celebrating this glorious day with great joy.
This year’s main festive celebrations were held in the park created in honor of the anniversary, symbolically named “Yangi O‘zbekiston” (New Uzbekistan).
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a speech and congratulated all people on the 30th anniversary of independence.
“As is known, free life in a just society was the cherished dream of our people for centuries. In the name of achieving this sacred goal, they fought selflessly, courageously overcoming the most difficult trials on their way. No foreign yoke and violence could break the people in their noble striving for freedom. Our entire ancient history testifies to this. On 31 August 1991, a truly great historical event took place, which became a turning point in the fate of the country. Our people, always confidently looking into the future with great hopes, realized their age-old dream – gained state independence”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of the state recalled the First President of the country Islam Karimov, who proclaimed the independence of Uzbekistan and headed the state in the most difficult period of its history, about the enormous transformations that were carried out under his direct leadership thanks to the courage and resilience of people.
Over the years of independence, a large-scale activity has been carried out to build a new state and society. The foundations of modern statehood, legislative, executive and judicial branches of the government have been formed. Uzbekistan has taken a worthy place in the world community.
The main attention is paid to ensuring human rights and legitimate interests, freedom of speech and religion – the main principles of democracy.
The National Human Rights Strategy was adopted. Such negative phenomena as forced and child labor, which have been a big problem for us for many years, have been completely eradicated.
For the first time in its history, the Republic of Uzbekistan was elected a member of the United Nations Human Rights Council, which became a vivid confirmation of the international recognition of the reforms in this direction.
The past five years have been a challenging period. The coronavirus pandemic that began in 2020 and the economic crisis caused by it created serious problems for Uzbekistan as an integral part of the global world.
“With the help of the Almighty, thanks to the solidarity and selfless work of our people, we are worthily overcoming these difficult trials. The large-scale reforms being carried out in the country today marked the beginning of a new stage in our development – the era of New Uzbekistan”, the President said.
This is evidenced by the main economic indicators. In 2017-2020, economic growth in the country amounted to 18.3 percent, the gross domestic product reached $60 billion. Foreign trade turnover increased from $24 billion in 2016 to $36 billion in 2020.
We managed to significantly strengthen investors’ confidence in our economy. This is evidenced by the fact that the total volume of investments in a short period of time increased by 2.1 times, including foreign investments – almost 3 times.
Large factories, small industrial zones, infrastructure facilities, IT parks have been commissioned. A cluster system has been created in industry and agriculture. Support for entrepreneurship contributes to the provision of employment for the population.
“Today we can say that Uzbekistan is emerging from the most difficult period of the global crisis”, the Head of the state noted.
The development of the economy is also evidenced by the growth of real gross incomes by 28 percent compared to 2016. Major programs adopted within the framework of the reforms serve to improve the well-being of the population. Many rural areas have been improved within the framework of the “Obod Qishloq” (Prosperous Village) and “Obod Mahalla” (Prosperous Neighborhood) programs. In 2017-2020, more than 140 thousand affordable and high-quality houses and apartments were built. This figure is almost 11 times higher than in 2016.
The work carried out in the social sphere was also noted. The system of primary and emergency medical care has qualitatively changed. Specialized medical centers and polyclinics have been built. Thanks to timely measures, it is possible to effectively confront the coronavirus pandemic.
The results in the education should be mentioned. The coverage of children with preschool education has reached 62 percent.
Educational institutions of a new type are being created, in particular, Presidential, creative and specialized schools. In 2020, 56 such schools were created in the country in mathematics, 28 in chemistry and biology, 14 in computer science, information and communication technologies.
Over the past 5 years, 64 new higher education institutions have been created in the country, and now there are 141. The quotas for admission to universities have been increased by 3 times. Youth enrollment in higher education reached 28 percent, while in 2016 it was at 9 percent. Training young people in popular modern professions has been established.
The importance of the work being carried out to strengthen peace and tranquility in the country and the development of international cooperation was emphasized.
Thanks to an open and pragmatic foreign policy, in recent years, the political authority and role of Uzbekistan in the region and the world have grown significantly. In the world community, the tendencies towards strengthening trust and cooperation with Uzbekistan are growing.
First of all, friendship and good-neighborliness with the states of the region were established. The “Central Asian Spirit” concept has appeared in world political science. In the international arena, more and more initiatives are being put forward on behalf of the region.
The latest events in Afghanistan were also touched upon. The Head of the state noted that Uzbekistan remains committed to the principles of supporting friendly and good-neighborly relations with this country, considers it extremely important to carry out the transit of power in Afghanistan, taking into account the generally recognized norms of international law, peacefully based on national consensus.
The President also greeted the ambassadors of foreign states, representatives of international organizations, as well as foreign partners, who were present at the ceremony, and expressed his best wishes.
It was noted that the reforms carried out with the support and active participation of our people have become irreversible.
“Years and centuries will pass. New generations will come. But our independence, which opened up such unprecedented opportunities for the revival of the national statehood, prosperity and well-being, will always be the brightest, unfading page in the glorious history of our beloved Motherland”, Shavkat Mirziyoyev noted.