Fransiya Prezidenti O‘zbekiston yetakchisi va xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan samimiy tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 30-avgust kuni Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron bilan telefon orqali muloqot qildi.
Ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Fransiya Prezidenti davlatimiz rahbari va ko‘p millatli O‘zbekiston xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan dildan qutlab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik, katta muvaffaqiyatlar va ravnaq tiladi.
Yetakchilar O‘zbekiston-Fransiya munosabatlarining amaliy jihatlarini ko‘rib chiqdilar, xususan, 2018-yil oktabr oyida Parij shahridagi sammitda erishilgan kelishuvlarga muvofiq “yo‘l xaritalari”nining bajarilishini muhokama qildilar.
Bugungi kunda Fransiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida qazib chiqarish, energetika, sanoat, transport va kommunikatsiyalar sohalari, kommunal xo‘jalikni modernizatsiya qilish, turizm klasterlarini rivojlantirish va boshqa yo‘nalishlarda ustuvor loyihalar amalga oshirilmoqda. Fransiya taraqqiyot agentligi bilan moliyaviy-texnik hamkorlik bo‘yicha uzoq muddatli dastur qabul qilingan.
Birgalikdagi tashabbuslarni ilgari surish maqsadida joriy yil may oyida Toshkent shahrida Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va Fransiya ishbilarmonlarining nufuzli delegatsiyasi ishtirokida biznes forumi o‘tkazildi.
Bir qator qo‘shma madaniy tadbirlarni yuksak darajada o‘tkazish, shu jumladan kelgusi yilning birinchi yarmida Luvr muzeyida mamlakatimizning boy madaniy-tarixiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazmani tashkil etishga kelishib olindi.
Prezidentlar Afg‘onistondagi harbiy-siyosiy ahvolning keskinlashishi ta’sirida mintaqadagi vaziyatning rivojlanishi yuzasidan fikr almashdilar. Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik masalalari bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va almashinuvlarni faollashtirish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Fransiya yetakchilarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ishchan va do‘stona ruhda o‘tdi.

President of France congratulates the Leader and people of Uzbekistan on the 30th anniversary of the country’s independence
On August 30, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with President of the French Republic Emmanuel Macron.
The current issues of the bilateral agenda and regional cooperation were discussed.
The President of France warmly congratulated President Shavkat Mirziyoyev and the multinational people of Uzbekistan on the 30th anniversary of the country’s independence, sincerely wishing peace, well-being, great success and prosperity.
The Leaders considered the practical aspects of Uzbekistan – French relations. The implementation of the roadmaps following the agreements of the summit in Paris in October 2018 was discussed.
Currently, with the participation of leading French companies, priority projects are being implemented in the mining complex, in the sphere of energy, industry, transport and communications, modernization of communal services, the development of tourism clusters and other areas. A long-term program of financial and technical cooperation was adopted with the French Development Agency.
A meeting of the Intergovernmental Commission and a business forum with the participation of a French business mission were held in Tashkent in May this year to promote joint initiatives.
An agreement was reached to hold several joint cultural events at a high level, including an exhibition of the richest cultural and historical heritage of Uzbekistan in the Louvre Museum in the first half of next year.
The Presidents exchanged views on the situation in the region in the context of the escalation of the military-political situation in Afghanistan. The importance of establishing interaction and intensifying exchanges on the issues of ensuring regional security and stability was emphasized.
The telephone conversation between the leaders of Uzbekistan and France took place in a traditionally constructive, businesslike and friendly atmosphere.