O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlari ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar
2021-yil 30-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari ikki mamlakat mustaqilligining 30-yilligi bilan bir birini dildan qutlab, birodar O‘zbekiston va Qirg‘iziston xalqlariga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning mart oyida Toshkent shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlar chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida aniq kooperatsiya loyihalarini, shuningdek, turizm va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini ilgari surish maqsadida hukumatlar darajasidagi yaqin hamkorlikni davom ettirish muhim ekani qayd etildi.
Prezidentlar, shuningdek, mintaqa kun tartibidagi, shu jumladan qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyatning keskinlashishi bilan bog‘liq masalalarni muhokama qildilar.

Президенты Узбекистана и Кыргызстана рассмотрели актуальные вопросы двустороннего сотрудничества
30 августа 2021 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В начале беседы главы государств обменялись сердечными поздравлениями в связи с 30-летием независимости двух стран, искренне пожелали братским народам Узбекистана и Кыргызстана мира, благополучия и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-кыргызских отношений добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание было уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне в марте этого года в Ташкенте.
Подчеркнута важность продолжения тесного взаимодействия на уровне правительств в целях эффективного продвижения конкретных проектов кооперации в области промышленности, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и логистики, а также программ туристического и культурно-гуманитарного обмена.
Президенты также обсудили региональную повестку, в том числе в контексте эскалации ситуации в соседнем Афганистане.