O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlari ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar
2021-yil 30-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari ikki mamlakat mustaqilligining 30-yilligi bilan bir birini dildan qutlab, birodar O‘zbekiston va Qirg‘iziston xalqlariga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning mart oyida Toshkent shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlar chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida aniq kooperatsiya loyihalarini, shuningdek, turizm va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini ilgari surish maqsadida hukumatlar darajasidagi yaqin hamkorlikni davom ettirish muhim ekani qayd etildi.
Prezidentlar, shuningdek, mintaqa kun tartibidagi, shu jumladan qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyatning keskinlashishi bilan bog‘liq masalalarni muhokama qildilar.

On August 30, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
The Heads of state exchanged heartfelt congratulations on the occasion of the 30th anniversary of independence of the two countries, sincerely wished the fraternal peoples of Uzbekistan and Kyrgyzstan peace, well-being and prosperity.
Current issues of further strengthening good neighborliness and strategic partnership were considered.
The main attention was paid to the practical implementation of the agreements reached during the high-level meetings in March this year in Tashkent.
The importance of continuing close cooperation at the government level to effectively promote specific cooperation projects in the industry, agriculture, energy, transport and logistics, as well as programs of tourist and cultural-humanitarian exchange was emphasized.
The Presidents also discussed the regional agenda, including in the context of the escalation of the situation in neighboring Afghanistan.