O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalarni muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 30-avgust kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Tojikiston yetakchisi davlatimiz rahbari va birodar O‘zbekiston xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan samimiy tabriklab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tilaklarini izhor etdi.
Prezidentlar joriy yil 10-11-iyun kunlari Tojikistonga oliy darajali tashri yakunlari bo‘yicha qabul qilingan kelishuv va bitimlarning amalga oshirilishini ko‘rib chiqdilar.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlik doirasidagi qo‘shma kooperatsiya loyihalarini o‘z vaqtida amalga oshirish muhim ekani ta’kidlandi.
Prezidentlar Afg‘onistonda harbiy-siyosiy keskinlik kuchayishi bilan bog‘liq mintaqaviy masalalarga alohida to‘xtaldilar. O‘zaro muvofiqlashuvni kuchaytirish va yaqin idoralararo aloqalarni davom ettirishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, yetakchilar joriy yilning sentyabr oyida Dushanbe shahrida o‘tkaziladigan Shanxay hamkorlik tashkilotining navbatdagi sammitiga tayyorgarlik ko‘rish masalalarini muhokama qildilar.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана обсудили актуальную двустороннюю и региональную повестку
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 августа 2021 года провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Лидер Таджикистана сердечно поздравил главу нашего государства и братский народ Узбекистана с 30-летием независимости страны, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
Президенты рассмотрели ход реализации договоренностей и соглашений, принятых по итогам визита на высшем уровне в Таджикистан 10-11 июня текущего года.
Была подчеркнута важность своевременной реализации совместных проектов кооперации в области торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Президенты отдельно остановились на региональной проблематике в связи с эскалацией военно-политической напряженности в Афганистане. Достигнута договоренность об усилении координации и продолжении тесных межведомственных контактов.
Кроме того, лидеры обсудили вопросы подготовки предстоящего саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре этого года в городе Душанбе.