O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalarni muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 30-avgust kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Tojikiston yetakchisi davlatimiz rahbari va birodar O‘zbekiston xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan samimiy tabriklab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tilaklarini izhor etdi.
Prezidentlar joriy yil 10-11-iyun kunlari Tojikistonga oliy darajali tashri yakunlari bo‘yicha qabul qilingan kelishuv va bitimlarning amalga oshirilishini ko‘rib chiqdilar.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlik doirasidagi qo‘shma kooperatsiya loyihalarini o‘z vaqtida amalga oshirish muhim ekani ta’kidlandi.
Prezidentlar Afg‘onistonda harbiy-siyosiy keskinlik kuchayishi bilan bog‘liq mintaqaviy masalalarga alohida to‘xtaldilar. O‘zaro muvofiqlashuvni kuchaytirish va yaqin idoralararo aloqalarni davom ettirishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, yetakchilar joriy yilning sentyabr oyida Dushanbe shahrida o‘tkaziladigan Shanxay hamkorlik tashkilotining navbatdagi sammitiga tayyorgarlik ko‘rish masalalarini muhokama qildilar.

Uzbekistan, Tajikistan Leaders discuss the current bilateral and regional agenda
On August 30, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The Leader of Tajikistan cordially congratulated President Shavkat Mirziyoyev and the brotherly people of Uzbekistan on the 30th anniversary of the country’s independence, sincerely wishing peace, well-being and prosperity.
The Presidents considered the progress in the implementation of the agreements adopted following the high-level visit to Tajikistan on June 10-11 this year.
The importance of the timely implementation of cooperation projects in trade, economic, investment, cultural and humanitarian cooperation was emphasized.
The Presidents dwelt on the regional issues in connection with the escalation of military-political tension in Afghanistan. An agreement was reached on strengthening coordination and continuing close interdepartmental contacts.
The leaders also discussed the preparation of the upcoming summit of the Shanghai Cooperation Organization in September this year in the city of Dushanbe.