Yevropa kengashi rahbari O‘zbekiston Prezidenti va xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 28-avgust kuni Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Yevrokengash Prezidenti davlatimiz rahbari va O‘zbekiston xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan samimiy muborakbod etib, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi. Respublikamizda amalga oshirilayotgan demokratik yangilanishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar qat’iy qo‘llab-quvvatlanayotgani ta’kidlandi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Yevroittifoq hamkorligining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistonga “Preferensiyalar bosh tizimi plyus” benefitsiari maqomi taqdim etilgani ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, o‘zaro savdo hajmini oshirish va YeI mamlakatlarining yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi investitsiya loyihalarini ilgari surishga, shuningdek, moliyaviy-texnik ko‘mak dasturini kengaytirishga xizmat qilishi mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi sammitning kun tartibini ishlab chiqish, shu jumladan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tuzishga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘onistondagi ahvolning keskinlashishi ta’sirida mintaqadagi vaziyatning rivojlanishi yuzasidan ham fikr almashildi. Yevrokengash Prezidenti fuqarolarni evakuatsiya qilish bo‘yicha insonparvarlik operatsiyalarini o‘tkazishda ko‘rsatilayotgan amaliy ko‘mak uchun O‘zbekiston yetakchisiga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Bundan tashqari, joriy yil iyul oyida Toshkent shahrida o‘tgan Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligi masalalari bo‘yicha xalqaro konferensiya hamda avgust oyi boshida Turkmanistonda o‘tgan mintaqamiz davlatlari rahbarlari uchinchi Maslahat uchrashuvining samarali natijalari yuksak baholandi.

Глава Евросовета поздравил Президента и народ Узбекистана с 30-летием независимости страны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа 2021 года провёл телефонный разговор с Президентом Европейского совета Шарлем Мишелем.
В начале беседы Президент Евросовета искренне поздравил главу нашего государства и народ Узбекистана с 30-летием независимости страны, пожелав мира, благополучия и процветания. Была выражена решительная поддержка осуществляемым в республике демократическим преобразованиям и социально-экономическим реформам.
Рассмотрены актуальные вопросы узбекско-европейского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено, что предоставление Узбекистану статуса бенефициара «Генеральной системы преференций плюс» способствует динамичному развитию двусторонних торгово-экономических связей, увеличению объемов взаимной торговли и продвижению инвестиционных проектов с участием ведущих компаний стран ЕС, а также расширению программы финансово-технического содействия.
Особое внимание уделено подготовке повестки предстоящего саммита на высшем уровне, включая заключение Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Состоялся также обмен мнениями по развитию ситуации в регионе в связи с эскалацией напряженности в Афганистане. Президент Евросовета выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за практическую помощь при проведении гуманитарных операций по эвакуации граждан.
Кроме того, высоко оценены плодотворные результаты Международной конференции по вопросам взаимосвязанности Центральной и Южной Азии, состоявшейся в июле этого года в Ташкенте, и третьей Консультативной встречи глав государств нашего региона в начале августа в Туркменистане.