Yevropa kengashi rahbari O‘zbekiston Prezidenti va xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yil 28-avgust kuni Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Yevrokengash Prezidenti davlatimiz rahbari va O‘zbekiston xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligi bilan samimiy muborakbod etib, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi. Respublikamizda amalga oshirilayotgan demokratik yangilanishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar qat’iy qo‘llab-quvvatlanayotgani ta’kidlandi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Yevroittifoq hamkorligining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistonga “Preferensiyalar bosh tizimi plyus” benefitsiari maqomi taqdim etilgani ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, o‘zaro savdo hajmini oshirish va YeI mamlakatlarining yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi investitsiya loyihalarini ilgari surishga, shuningdek, moliyaviy-texnik ko‘mak dasturini kengaytirishga xizmat qilishi mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi sammitning kun tartibini ishlab chiqish, shu jumladan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tuzishga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘onistondagi ahvolning keskinlashishi ta’sirida mintaqadagi vaziyatning rivojlanishi yuzasidan ham fikr almashildi. Yevrokengash Prezidenti fuqarolarni evakuatsiya qilish bo‘yicha insonparvarlik operatsiyalarini o‘tkazishda ko‘rsatilayotgan amaliy ko‘mak uchun O‘zbekiston yetakchisiga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Bundan tashqari, joriy yil iyul oyida Toshkent shahrida o‘tgan Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligi masalalari bo‘yicha xalqaro konferensiya hamda avgust oyi boshida Turkmanistonda o‘tgan mintaqamiz davlatlari rahbarlari uchinchi Maslahat uchrashuvining samarali natijalari yuksak baholandi.

President of the European Council congratulates President and people of Uzbekistan on the 30th Anniversary of Uzbekistan’s Independence
On August 28, 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the European Council Charles Michel.
The President of the European Council sincerely congratulated the President of Uzbekistan and the people of Uzbekistan on the 30th anniversary of the country's independence, wishing peace, wellbeing and prosperity. Strong support was expressed for the democratic transformations and socio-economic reforms being carried out in the country.
Current issues of Uzbekistan – European multifaceted cooperation were considered.
It was noted with satisfaction that granting Uzbekistan the status of a beneficiary of the “Generalized System of Preferences Plus” contributes to the dynamic development of bilateral trade-economic ties, increasing the volume of mutual trade and promoting investment projects with the participation of leading companies of the EU countries, as well as expanding the program of financial-technical assistance.
The main attention was paid to the preparation of the agenda of the upcoming summit, including the conclusion of an Enhanced Partnership and Cooperation Agreement.
Views were also exchanged on the situation in the region in connection with the escalation of tension in Afghanistan. The President of the European Council expressed deep gratitude to the Leader of Uzbekistan for practical assistance in carrying out humanitarian operations to evacuate citizens.
In addition, the fruitful results of the International Conference on the Connectivity of Central and South Asia, held in Tashkent in July this year, and the Third Consultative Meeting of Central Asian Leaders in early August in Turkmenistan were highly appreciated.