O‘zbekiston va Pokiston Tashqi ishlar vazirlari uchrashuvi to‘g‘risida
2021-yilning 25 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Pokiston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Shoh Mahmud Qurayshiy bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik munosabatlarining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida oliy darajadagi muzokaralarda erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish muhimligi bo‘yicha umumiy fikr bildirildi.
Mintaqaviy masalalarga, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyatga alohida e’tibor qaratiladi. Bu mamlakatda ziddiyatlarning kuchayishining oldini olish va milliy kelishuvga erishish uchun yordam ko‘rsatish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligi qayd etildi.

On the meeting of Foreign Ministers of Uzbekistan and Pakistan
On August 25, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Shah Mahmood Qureshi, who arrived in Tashkent on a working visit.
The current state and prospects for the development of a multifaceted Uzbekistan – Pakistan strategic partnership were discussed at the meeting.
The general opinion was expressed on the importance of timely and high-quality implementation of the agreements reached during the negotiations at the highest level.
The main attention was paid to regional issues, including the situation in Afghanistan. The importance of consolidating efforts to assist in preventing the escalation of tension and achieving national consent in this country was noted.