O‘zbekiston va Pokiston Tashqi ishlar vazirlari uchrashuvi to‘g‘risida
2021-yilning 25 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Pokiston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Shoh Mahmud Qurayshiy bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik munosabatlarining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida oliy darajadagi muzokaralarda erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish muhimligi bo‘yicha umumiy fikr bildirildi.
Mintaqaviy masalalarga, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyatga alohida e’tibor qaratiladi. Bu mamlakatda ziddiyatlarning kuchayishining oldini olish va milliy kelishuvga erishish uchun yordam ko‘rsatish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligi qayd etildi.

О встрече глав МИД Узбекистана и Пакистана
25 августа 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с Министром иностранных дел Исламской Республики Пакистан Шахом Махмудом Курейши, прибывшим в г.Ташкент с рабочим визитом.
В ходе переговоров обсуждены текущее состояние и перспективы развития многопланового узбекско-пакистанского стратегического партнерства.
Высказано общее мнение о важности своевременной и качественной реализации договоренностей, достигнутых в ходе переговоров на высшем уровне.
Отдельное внимание уделено региональным вопросам, в том числе ситуации в Афганистане. Отмечена важность консолидации усилий по оказанию содействия в недопущении эскалации напряженности и достижению национального согласия в этой стране.
Состоялся обмен мнениями по вопросам реализации совместных инфраструктурных и инвестиционных проектов.